KRY Meclis Başkanı AnnitaDimitru’nun, Bahreyn’de düzenlenen Parlamentolar ArasıBirlik toplantısında açılan KKTC bayrağı ile ilgili olarak yapmış olduğu şikayet ile ilgili olarak, UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun Basın Açıklaması :

19.03.2023
KRY Meclis Başkanı AnnitaDimitru’nun, Bahreyn’de düzenlenen Parlamentolar ArasıBirlik toplantısında açılan KKTC bayrağı ile ilgili olarak yapmış olduğu şikayet ile ilgili olarak, UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun Basın Açıklaması :

132 ülkenin katıldığı ve meclis heyetimizin de yer aldığı Bahreyn”deki Parlamentolar Arası Birlik (PAB) toplantısında, Cumhurbaşkanları ve Dış İşleri Bakanları düzeyinde üyesi olduğumuz Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) bünyesindeki iki ayrı toplantıda, bayrağımızla birlikte ülkemiz temsil edilmiştir.

Gerek Meclis heyetimiz PAB toplantısında, gerekse üyesiolduğumuz TDT toplantılarında Cumhurbaşkanımız ve Dış İşleri Bakanımız birer konuşma yaparak, gerek depremin yaralarının beraberce sarılması, gerekse ülkemize uygulanan haksız kısıtlama uygulamalarını gündeme taşımışlardır.
Anavatan Türkiye’mizin de tüm Türk Devletlerinin de iyi günde, kötü günde, kederde ve sevinçte yanlarındaolacağımızı bir kez daha altını çizerek vurgulamak istiyorum.

Artık sadece Anavatan Türkiye değil, tüm Türk Devletleriile birlikte aynı yolu yürümekten büyük mutluluk ve onur duymaktayız.

Katıldığımız PAB toplantısında ise, diğertoplantılardan farklı olarak karşımızda 4 Güney Kıbrısmilletvekili vardı. Yaklaşık 2 saat boyunca üç Avrupalıvekili moderatörlüğünde (İtalyan – İsviçre ve Belçika)kurulan müzakere masasında Kıbrıs meselesini tartışdık. Kapsamlı çözüm müzakerelerinin başlayabilmesi için ortakbir zeminin olmadığı çok açık olmasına rağmen, iklimdeğişikliği ve depremle mücadele konusunda işbirliğiyapabileceğimiz konusunda bir fikir birliği oluşmuştu. Toplantı bittikten sonra açılış toplantısında bayrağımızdiğer devletlerin bayrakları arasındaydı.

Bu toplantıdan iki gün sonra, GKRY Meclis Başkanı AnnitaDimitru’nun, Bahreyn’de düzenlenen Parlamentolar ArasıBirlik (PAB) toplantısında, salonda KKTC bayrağınınaçılmasına yönelik Bahreyn Meclis Başkanına bir protestomektubu yazarak, Türkiye”yi işgalci, bizi ise gayri yasalilan etmiştir.
Daha iki gün önce bizimle bir masa etrafında birleşip, Kıbrıs meselesine çıkış yolu arayanlar, ne kadartahammülsüz ve kurulacak olan olası bir müzakeremasasında samimi olamayacaklarını bir kez dahagöstermişlerdir.

Türkiye”yi işgalci, bizi ise gayri yasal ilan edenlere PAB Toplantısında Bahreyn’de kurulan Müzakere Masasında sorduk;
1963 yılında bizi ortak kurduğumuz cumhuriyetten atarak ,tek taraflı olarak tüm Kıbrıs”ı temsil etmeniz ne kadaryasaldır?
Daha önceki bütün çözüm planlarına hayır diyen, GüneyKıbrıs Rum yönetimi iken, şimdi iki eşit taraf olarakgörüşmeleri başlatalım dediğimizde, neden yine masadankaçmaktadırlar?

AB”nin bize verdiği bir söz olan doğrudan ticareti nedenengellemeye devam ediyosunuz?

En basit bir yaşam hakkı olan; Direk uçuşlar başlasa, takımlarımız Güney takımları veya başka takımlarla maçyapabilse, yabancı folklor veya müzik ekipleri ülkemizegelip dans etseler, şarkı söyleseler, Güney komşumuzunhayatindan ne eksilecek?
Tüm bunlar gerçekleşir ise, KKTC bir gün tanınır mı diye korkuyorsunuz ?Ve tüm planlara evet diyen Kıbrıs Türk halkını neden yok saymaya ve ambargolar altında tutmaya çalışmaktadırlar?
Türkiye”yi işgalci olarak niteleyen GKRY Meclis Başkanıbilmelidir ki, Anavatandan gelen Türk askeri sayesindebugün adamızda barış ve huzur vardır. Eğer bir işgal veyasa dışılıktan bahsedilecekse, asıl yasa dışılık, KıbrısRum liderliğinin uluslararası anlaşmaları ihlal ederek, eşitkurucu ortağı olan Kıbrıs Türklerini silah zoruylaDevletlerinden kovarak, şu anki mevcut statükodanfaydalanmalarıdır. Güney komşumuzun bir çözümeihtiyaçları da yoktur. Bizim içimizdeki “tek alternatiffederasyondur” diyenler de, aslında bu gerçek niyeti görememişlerdir. Bahreyn”deki toplantıda da bizlere “biz hepimiz Kıbrıslıyız, çözüme esas engel Türkiye”dir, gelinBM ve AB gözetimide bu işi bitirelim diyebilmişlerdir. 2004 Annan planı ve 2017 Crans Montana süreçlerinde Türkiye Cumhuriyeti”nin ortaya koymuş olduğu samimi çözümiradesine atıfta bulunduğumuzda, bize bir cevap dahiverememişlerdir.

Bizleri prtotesto ve şikayet etmelerine hiç şaşırmadım. Biz, hiçbir zaman AB”ye veya Güney Kıbrıs Rum yönetimine yanlış yapmadık. Ama onlar bize yaptılar, yapamaya da devam ediyorlar. AB, bölünmüş ve ihtilaflıbir ülkeyi içine alarak en büyük hatayı yapmıştır.
Hakkımızı gasbettiler, verdikleri sözleri tutmadılar.

Kıbrıslı Rumlar, bizlerle bu adanın yönetimini ve adaetrafındaki zenginliği hala daha paylaşmaya hazır değiller. Bu yüzden bizi masa başında onların istediği bir çözümmodeli ile daha fazla oyalamalarına izin vermememizgerekir. Yolumuz uzun ama imkansız değil. Her geçengün, devletimizin görünürlüğünü artırmaya devamedeceğiz ve uluslararası camiada hakettiğimiz yerialacağız.

UBP BASIN BÜROSU

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ TARİHİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Sonraki Haber

DAÜ BTYO’DAN MESLEK LİSESİ ÖĞRETMENLERİNE YAZILIM VE MİKROİŞLEMCİ KURSU

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + eight =