1 Temmuz DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI GAZİMAĞUSA’DA KUTLANDI

DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI GAZİMAĞUSA’DA KUTLANDI

l bu
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yıl dönümü Gazimağusa’da törenle kutlandı.
Türkiye’de 1 Temnuz tarihinde çıkarılan Kabotaj Kanunu ile Türk denizlerindeki her türlü deniz faaliyeti ve ticareti hakkının Türk Bayraklı gemilere verilmesi nedeniyle kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı çerçevesinde Gazimağusa Zafer Anıtı’nda tören gerçekleştirildi.
Protokol sırasına göre Anıt’a çelenklerin konmasıyla başlayan törende ilk olarak Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi.
Törene, Cumhurbaşkanı vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyeti Gazimağusa Başkonsolosu İlyas Çetin ve Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay da katıldı.
Törende daha sonra gün dolayısıyla Sahil Güvenlik Gazimağusa Grup Komutanlığı’ndan Piyade Deniz Üsteğmen Atilla Abdurrahim Çavuşoğlu ile bir konuşma yaptı.
Çavuşoğlu, bugünün Barbaros Hayrettin Paşa’dan, Piri Reis’e, Cezayirli Gazi Hasan Paşa’dan, Turgut Reis’e kadar pek çok denizciliğe gönül vermişlerin bayramı olduğunu ifade ederek, deniz hukukunda kabotajın bir devletin kendi kıyıları boyunca limanları arasında yaptığı ticaret yada deniz seferlerinin tümü olduğunu kaydetti.
Törene katılan Cumhurbaşkanı vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de yaptığı konuşmada, denizciliğe gereken önemin gösterilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak, denizcilik faaliyetlerinin Anavatan Türkiye’de olduğu gibi Mavi Vatan’da da çok büyük öneme sahip olduğuna işaret etti.
Töre denizlerde hakimiyetin önemine vurgu yaparak, denizcilik faaliyetlerinin gelecekte hem ticaret hem de askeri açıdan çok daha güçlü hale geleceğine olan inancını dile getirdi.
Zorlu Töre denizcilikte yaşamını yitiren tüm denizcileri de saygı ve rahmetle andı.

Paylaş

Önceki Haber

2. Gümüş At Müessese Satranç Turnuvası Ödül Töreni Yapıldı

Sonraki Haber

İskele de halk dansları ve kostüm güzelleri seçildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 3 =