GMB ye ziyaret

12 Ocak 2024,
TÜRKİYE-KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İŞBİRLİĞİ CEMİYETİ GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANI DR. SÜLEYMAN ULUÇAY’I ZİYARET ETTİ
Türkiye-Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşbirliği Cemiyeti Başkan ve Üyeleri Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay’ı ziyaret etti. Genel Başkan Rüşat Aydoğan başkanlığındaki 24 kişilik heyet Belediyede ziyarette bulundukları Dr. Süleyman Uluçay ile bir görüşme yaptı. Başkan Dr. Uluçay ile Cemiyet Başkanı Rüşat Aydoğan karşılıklı olarak birbirlerine takdimler yaptı. Heyete Gazimağusa ziyaretinde Meclis Üyelerinden Özkan Oza, Mine Karaca ve Hüseyin Aranır da eşlik etti.
Gazimağusa Belediye Başkanı konuşmasında, cemiyetin çok önemli bir görev yürüttüğünü, Kıbrıs’ın her ne kadar televizyonlarda adı geçse de yerinde görmenin farklı olduğunu, geçen yıl 29 Aralık’ta göreve başladığında ilk ziyarete gelenin işbirliği cemiyet olduğunu ifade etti. Gazimağusa’nın çok hikayesi olduğunu ancak son olarak depremde 24 sporcu ve toplamda da 49 kişinin kaybedildiğini, büyük bir acı yaşadıklarını, depremde hayatını kaybeden insan sayısının on binlerce olduğunu ifade eden Uluçay, Suriye’de de binlerce insanın hayatını kaybettiğini, tüm hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. Şampiyon çocukların Mağusa’da şampiyon olarak Adıyaman’a gittiklerini, çocukların gitmeden önce hocaları ile şampiyonluk fotoğrafı olduğunu, benzer bir olayın yine Gazimağusa’da Atılılar Muratağa’da meydana geldiğini, okullar kapanırken çekilen bir fotoğrafta çocuklar ve öğretmenlerden sadece 2 tanesinin hayatta kaldığını kaydetti. Uluçay, bütün bunlara rağmen hiçbir zaman çocuklara kin ve nefret aşılamadıklarını , millet olarak da böyle davrandıklarını, Mustafa Kemal Atatürk’ün de hayatının acılar ve savaşlar içinde geçtiğini ancak “yurtta sulh cihanda sulh” diye önemli bir sözü vasiyet olarak söylediğini belirtti. Başkan Uluçay, Baykal bölgesindeki halkı Kıbrıs Türklerinin bulunduğu suriçine geçirmek için çok büyük gizlilikle tünel kazıldığını anlatarak, 20 Temmuz 1974’te tünelden geçen 1000’den fazla halkın hayatının kurtulduğunu, tünelle ilgili hem hükümet hem büyükelçilik hem de asker ile birlikte bir proje yürüttüklerini, tünel müzeye dönüştüğünde 1 dönem sonra orayı da ziyaret etme şansı bulabileceklerini ifade etti. Başkan Uluçay, tüm sıkıntılara ve acılara rağmen birlik ve beraberlik içinde olmayı her zaman başardıklarını, başarmaya devam edersek millet olarak yer yüzünde söz sahibi olacaklarını söyledi.
Türkiye- Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşbirliği Cemiyeti Başkanı Rüşat Aydoğan ise, Türkiye Kıbrıs İşbirliği Cemiyeti olarak her yıl değişik bir heyetle gelip Kıbrıs’ı tanıttıklarını, Kıbrıs’ın bir kumarhane değil şehitlerin vatanı olduğunu anlatmak derdinde olduklarını, uzun yıllardır geldiklerini, teşkilatlarının Rahmetli Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kurduğu bir teşkilat olduğunu ifade etti. Aydoğan, Rauf Raif Denktaş ile anadoluyu adım adım gezdiklerini, Denktaş’ın yaylada köylülerle yufka ekmeği yediğini fotoğraf çektiğini, muheteşem güzellikte biri ve gönüllerin lideri olduğunu ifade etti. Aydoğan, cemiyet olarak Kıbrıs’ın tanıtılması için mücadele verdiklerini, görevinde 1 yılı dolduran başkanın güzel hizmetler yaptığını gördüklerini, gurur duyduklarını, dünyaya tek ada devleti Kıbrıs olduğunu, Kıbrıs’ın şanlı şerefli bir şekilde yaşaması dileklerinde bulundu.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ iletişim fakültesi ile Mağusa müze derneği işbirliği protokolü

Sonraki Haber

UBP genel sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =