Gazi Mağusa kale içine müze

13 Aralık 2023,
MAĞUSA SURİÇİ’NDE MAĞUSA KENT MÜZESİ KURULMASI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kent Müzesi Derneği arasından Mağusa Suriçi’ne kent müzesi kurulması amacıyla bugün belediyede bir protokol imzalandı. Protokole Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Uluçay ve Mağusa Kent Müzesi Derneği Başkanı Uğur Ulaş dağlı imza koyarken, dernek yönetim kurulu üyeleri de törende hazır bulundu. Protokolde, Gazimağusa Belediyesi’nin kullanımına verilen Akkule Kapısı yanındaki 4 ve 6 numaralı mazgalların kent müzesi yapılması için belediye ile derneğin işbirliği yapması, bu amaçla bir komite oluşturulması yer alıyor. Mağusa Kent Müzesi’nin Mağusa’nın tarihini hem halka hem turistlere aktaracak, kentin tarihsel kültürel belleği olacak modern çağdaş kent müzesi olması amaçlanıyor.
Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay konuşmasında, Mağusa Kent Müzesi derneğinin gönüllü üyesi olduğunu, kamusal alanların kullanımıyla ilgili onaylamadıkları örnekler olduğunu ifade ederek, hem kamusal alanları genişletmeye hem korumaya çalıştığını, kamusal amaçlı olarak deneğe verilen yerlerin başka amaç için kullanılmaması gerektiğini, Mağusa Kent Müzesi’nin uzun vadeli olarak düşünülerek mekanın korunmasının önemli olduğunu belirtti. Başkan Uluçay, 11-12 Aralık tarihlerinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettiğini, Mersin’in Gazimağusa ile pek çok konuda partner olabilecek durumda olduğunu, Mersin Belediyesi’nin eski belediye binasını kent müzesi yapma kararı aldığını, bu konuda işbirliği yapılmasının konuşulduğunu aktardı. Mazgalların müzeye dönüşmesi için belediyenin üzerine düşen görevi yapacağını da kaydeden Uluçay, kent müzesinin şehrin çok eskiye dayanan geçmişinin sergileneceği bir müze olacağını söyledi. Başkan Uluçay, iş yapar gibi gözükmek değil iş yapmak istediklerini henüz 1 yılı doldurmadan bütün sıkıntılara rağmen iş yaptıklarını en çok surlar içinde gösterdiklerini söyledi.

Mağusa Kent Müzesi Derneği Başkanı Uğur Ulaş Dağlı ise, 15 yıldır kent müzesinin kurulmasının konuşulduğunu geçmişte kararlar alınsa da adım atılmadığını ifade ederek, Başkan Uluçay’ın buna inandığını ve çalışmaya başladığını, kendilerinin de başkanla birlikte yola koyulduklarını ifade ederek Başkan Uluçay’a teşekkür etti. Kent merkezinin kültürel mirasın toplanacağı kentin hafızası olacağını ve gelecek nesillere aktarılacağını belirten Dağlı, müzenin hem halka hem turistlere hitap edeceğini ve tüm kentlere örnek olacak çağdaş, modern bir müze olacağını kaydetti.
Mağusa Kent Müzesi’nin sadece bir müze değil kentin soyut ve somut kültür mirasının araştırılacağı, toplanacağı, arşivleneceği v

e sergileneceği bir Bellek Merkezi olacağını vurgulayan Dağlı, Kent Müzesi’nin esas vizyonu da müze aracılığı ile kentin tarihini yeniden hatırlayarak ve tanıyarak kentle yok olmaya başlayan aidiyetin yeniden kurulmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ HUKUK FAKÜLTESİ’NDE ŞEREF VE YÜKSEK ŞEREF SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

Sonraki Haber

DAÜ temel eğitim bölümü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + four =