DAÜ İLE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ (KTGB) ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

29 Eylül 2022
DAÜ İLE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ (KTGB) ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

o

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) arasında iş birliği protokolü imzalandı. 29 Eylül 2022 Perşembe günü, saat 10:30’da DAÜ Rektörlük makamında imzalanan söz konusu protokole DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın ile KTGB Başkanı Emin Akkor imza koydu. Söz konusu protokol ile DAÜ ve KTGB arasında daha önce imzalanan iş birliği protokolünün yenilenmesi ve kurumsal ilişkilerin daha ileriye taşınması amaçlanıyor.

Söz konusu imza töreninde DAÜ VYK Başkanı Dr. Erdal Özcenk, DAÜ VYK Üyesi Ersun Kutup ile DAÜ Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu da hazır bulundu.

DAÜ Tüm Zamanların En Yüksek Doluluk Oranına Sahip
İmza töreninde konuşan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hocanın, DAÜ’nün kaliteli eğitim, araştırma ve topluma hizmet konularında her zaman göreve hazır olduğunun altını çizerek, öğrenci sayılarında tüm zamanların en yüksek doluluk oranına ulaşıldığını vurguladı. DAÜ ile KTGB arasında ortak çalışmaların var olduğunu belirten Prof. Dr. Hocanın, DAÜ İletişim Fakültesi ile bilimsel çalışmaların devam etmesini hedeflediklerini bildirdi. Gazete ve internet haberciliğinin her geçen gün artarak devam ettiğini aktaran Prof. Dr. Hocanın, sorumlu ve gazetecilik etik değerlerine uygun haber yapılmasının önemine vurgu yaptı. Son zamanlarda gazetecilik ilkelerine ve etik değerlere gerekli özenin gösterilmediği haberler yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Hocanın, bu doğrultuda KTGB’den gerekli uyarıların yapılmasını talep etti. Prof. Dr. Hocanın, imzalanan protokolün her iki kurum için de hayırlı olmasını temenni etti.

Protokolün Yenilenmesi Oldukça Önemli
Emin Akkor gerçekleştirdiği konuşmasında geçmişte imzalanan söz konusu protokolün hem KTGB üyelerine büyük fayda sağladığını hem de ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynadığını belirterek protokolün yenilenmesinin oldukça önemli olduğunu vurguladı. Akkor, DAÜ İletişim Fakültesi ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarını da belirtti. Etik gazeteciliğin KTGB’nin sürekli uğraştığı ve önem verdiği noktalardan biri olduğuna dikkat çeken Akkor, bazı ticari kaygı ile yapılan haberlerin genel olarak mesleğe zarar verdiğinin altını çizdi. Akkor, DAÜ’nün son zamanlarda başarıları ile gündeme geldiğini belirterek emeği geçenleri tebrik etti.

DAÜ, Lokomotifin Başında
DAÜ VYK Başkanı Dr. Özcenk, ülke ekonomisinin en önemli lokomotifinin eğitim olduğunu belirterek lokomotifin başında ise eğitim kalitesi ile DAÜ’nün geldiğini vurguladı. DAÜ’nün görevinin sadece eğitim olmadığına dikkat çeken Dr. Özcenk, toplumsal sorumluluk bilinci ile çevresel sorunlara çözüm üretmenin de DAÜ’nün görevleri arasında olduğunu aktardı. DAÜ’nün toplumla bütünleşmiş bir yapısı olduğunu aktaran Dr. Özcenk, özelde çevresel, genelde ise dünyada olan olaylardan haberdar olmanın tüm toplumun hakkı olduğunu, bunun da özgür basınla mümkün olabileceğini bildirdi. Basının demokrasinin değişmez bir parçası olduğuna dikkat çeken Dr. Özcenk, söz konusu protokolün hayırlı olmasını temenni etti. Söz konusu imza töreninde Prof. Dr. Hocanın, Akkor’a DAÜ’ye özgü hediye takdiminde bulundu.

Paylaş

Önceki Haber

ÜNİMAR-MARAŞ İSİM SPSONSORLUĞU ANLAŞMASI YAPILDI

Sonraki Haber

Leymosun Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti belirlendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − five =