YBB dünya arı gününü kutladı

Slow Food Salamis, Yeniboğaziçi Cittaslow Çocuk Belediyesi ile iş birliğinde, 20 Mayıs Dünya Arı Günü ve 22 Mayıs Dünya Bioçeşitlilik Günü dolayısıyla Cittaslow Başkenti Yeniboğaziçi ‘de “Arılar için Çiçek Ekelim” etkinliği yapıldı.

Yeniboğaziçi Belediyesi Çocuk Parkında yapılan etkinlikte, arıların sevdiği çiçekler ekildi ve çocuklar ile arıların sevdiği bitkilerin tohumları ile tohum topları yapıldı arılar ,tojumlar ve biyolojik çeşitliliğin önemi vurgulandı.

SLOW FOOD SALAMİS lideri Umut Kurşun, 20 Mayıs Dünya Arı Günü ve 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “‘Arıları ve tohumları koruyalım’ teması ile kutlanan Uluslararası Arıları Koruma Günü ve Biyolojikçeşitlilik Günü’nün amacı; sürdürülebilir bir dünya ve yaşam için en değerli kaynağımız olan biyoçeşitliliğimizin korunması ile ilgili farkındalık yaratmak. Çünkü doğada yalnız değiliz ve dünya birbirinden güzel milyonlarca canlıya ev sahipliği yapıyor” ifadelerinde bulundu.

Arıların tozlaşma ve bioçeşitlilik açısından önemine işaret eden Kurşun, arıların azaldığı bir ortamda, meyve-sebze verim ve ürün kalitesi ciddi miktarda düştüğünü belirtti ve günümüzde arı nüfusunun, böcek ilacı kullanımı, GDO’lar ve habitat kaybı nedeniyle tehdit altında olduğuna işaret etti.

Kurşun, arıları korumak için bazı pratik önerilerde bulunarak, “Arıların en sevdiği bitkileri bahçe ve balkonunuza ekelim, arıların beslendiği doğal ortamları, çayırları koruyalım, bahçemizde böcek ilacı kullanmaktan vazgeçelim” çağrısında bulundu.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ de fotoğraf sergisi

Sonraki Haber

DAÜ 25 bahar şenlikleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − one =