CB Tatar, basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladımi

“Basın mensuplarının fedakarlıkları unutulamaz” 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yayımladığı yazılı mesajında basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Cumhurbaşkanı Tatar mesajında şu ifadeleri kullandı.

“Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete “SADED” gazetesinin yayımlandığı tarih olan 11 Temmuz 1889 ülkemizde Basın Günü olarak kutlanmaktadır. O günden bu yana 135 yıl geçerken, bu zaman dilimi Kıbrıs Türk Basınının köklü tarihini de gözler önüne sermektedir.

Kıbrıs Türk Basını gerek İngiliz Sömürge Yönetimi’nde, gerekse mücadele yıllarında tüm tehdit ve baskılara rağmen halkımızın özgürlük ve varoluş mücadelesinde önemli görevler üstlenmiş, halkımızı aydınlatmış, yön ve ışık vermiştir. Verilen hizmetleri unutmak mümkün değildir.

Demokrasinin, çok sesliğinin ve her türlü düşüncenin gelişimine katkı koyan medyanın, halkı aydınlatırken  tarafsız, doğru habercilik ve basın ahlakı ilkeleri doğrultusunda görev yapması önemlidir, medyaya yönelik her türlü baskı ve müdahale de kabul edilemez.

Medyamız bugün sahip olduğu teknolojik imkanlarla dünyaya açılırken, basın mensuplarımızın içinde bulunduğu sorunların da bilincindeyiz. Bu sorunları aşmak, zor şartlar altında çalışan basın mensuplarına daha çağdaş çalışma ortamı yaratmak görevlerimiz arasındadır. 

Medyamız ile basın mensuplarımızın pandemi sürecinde de halkımızın haber alma özgürlüğünün devam etmesi için büyük fedakarlıklara katlanarak görevlerini yerine getirmeleri de takdire şayandır.

Bir asırdan fazla bir süredir halkımızın sesini dünyaya duyuran, halkımızın haber alma özgürlüğünü sağlayan tüm basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü en içten duygularımla kutlar, saygılarımı sunarım.”

Paylaş

Önceki Haber

Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, 11 Temmuz Basın Günü dolayısı ile mesaj yayımladı.

Sonraki Haber

TÖRE, KIBRISLI TÜRK MODACI ABDULLAH ÖZTOPRAK’I KABUL ETTİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 8 =