İskele festivali başladı

İskele Festivali başladı

Ülkenin en köklü ve uluslar arası festivallerinden olan geleneksel İskele Festivali 5 yılın ardından bu gece gerçekleştirilen muhteşem bir törenle başladı.
Bu yıl 52. Düzenlenen ve 10 gün sürecek olan festivalin ilk gecesinde sevilen ses sanatçısı Edip Akbayram unutulmaz bir konser verdi.

Geleneksel İskele Festivalinin açılış töreni kortejin İskele Ecevit Meydanına gelmesi ile başladı.
Atatürk Büstüne çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı eşliğimde bayraklar göndere çekildi.
Festival ateşinin yakılmasının ardından açılış töreni dans gösterileriyle renklendi.
Gecede KKTC’nin yanı sıra Uruguay, Macaristan, İran, Bolivya, Rusya, Türkiye, Kuzeyin Yıldızları Horon Ekipleri birer gösteri sundular.
Törende Macaristan’dan gelen ekibin sürpriz yaparak İzmir Marşını seslendirmesi büyük alkış topladı.
Törende ilk olarak bir konuşma yapan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele Festivali’nin ülkenin en köklü ve uluslararası festivallerinden biri olduğunu ifade ederek, söz konusu festivalin Dünya’nın birçok ülkesinde de heyecanla ve merakla beklendiğini kaydetti.
Festival kapsamında bu yıl ayrıca 27. Yaşını kutlayacak olan İskele Belediyesi Uluslararası Halk Dansları Festivalinin renkleri ve kültürleri İskele de buluşturmaya devam ettiğini söyleyen Sadıkoğlu, 10 gün sürecek olan festivalin dolu dolu geçeceğini ifade etti.

Turizm ve Çevre Bakanını Fikri Ataoğlu’nu temsilen konuşan Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu da sanat ve kültürlerin sınırları aşarak ambargoları kaldırdığını dile getirerek farklı ülkelerden gelerek gösteri yapan ekiplerin bunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Başbakan Ünal Üstel de festivalin gerçekleştirilmesine katkı koyanlara teşekkür ederek, her tür engelleme ve ambargolara rağmen KKTC’ye gelen Dünya ülkelerinin ambargoları sanatla kırdığını belirtti.
Belediyeler reform yasası ile belediyelerin mali güçlerinin yükselttiklerini kaydeden Başbakan Ünal Üstel, İskele bölgesinde ki altyapı çalışmaları için çalıştıklarını söyledi.
İskele’de bulunan gençlerin kendi bölgelerinde ev sahibi olmaları için gereken projelerin İskele Belediyesi işbirliğinde yürütüldüğünü kaydeden Başbakan Üstel, 10 gün sürecek olan festivalin hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

10 gün sürecek olan festival kapsamında çeşitli kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelerin yanı sıra Karadenizliler Gecesi, Uluslar arası Halk Dansları Festivali, Kıbrıs Gecesi,

Larnakalılar Gecesi, İskele Rallisi, Tenis ve Basketbol şöleni ve Kıbrıs Mutfağı Lezzetler Yarışması da yer alacak.
Festivalde ayrıca sevilen sanatçılar Simge Sağlın, Mert Demir ve Selçuk Balcı da konser verecek.

Paylaş

Önceki Haber

MFÖ salamis antik tiyatroda idi

Sonraki Haber

Bir temmuz DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI TÖREN PROGRAMI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + sixteen =