Sivil savunma

USARGAMES 2024 ARAMA-KURTARMA OYUNLARI BAŞLADI

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı koordinesinde Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’ne (IUSARC) üye üniversitelerin arama kurtarma kulüplerine kayıtlı gençlerin katılımıyla düzenlenen “USAR Games 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları” başladı.
Oyunların açılış töreni, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın Lefkoşa’daki Metehan Eğitim ve Tatbikat Alanı’nda yapıldı. Bugün başlayan oyunlar, 05 Mayıs 2024 Pazar günü tamamlanacak.
Oyunların açılış töreni saat 10.30’da, oyunlara katılan üniversitelerin kortej yürüyüşüyle yerini alması, doğal afetlerde yaşamını yitirenler ile aziz şehitler huzurunda yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Tören, konuşmalar, anı fotoğraf çekimi, meşalenin yakılması ve oyun alanının gezilmesiyle sona erdi.
Oyunların ödül töreni ve kapanış kokteyli 05 Mayıs 2024 Pazar günü saat 19:00-22:00 saatleri arasında Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Kamelyasında düzenlenecek.
Törene, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Polis Genel Müdürü Kasım Kuni ile diğer yetkililer katıldı.
KKTC’de faaliyet gösteren 10 üniversite ile Türkiye Cumhuriyeti’nden 1 üniversitenin arama kurtarma kulübü üyelerinin katıldığı oyunlarla, “deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda tamamen gönüllü olarak amatör bir çalışma ve profesyonel bir yaklaşım ile afetlerden etkilenen kişilere en kısa sürede ulaşarak, yardım için gereken en uygun koşulları yaratarak, doğru arama kurtarma çalışmaları yapmak, yaralılara temel ilk yardım yapılmasının ardından emniyetli ortam koşullarını sağlayarak, can kaybını en aza indirmek ve arama kurtarma konularında farkındalığı artırmak” amaçlanıyor.
Oyunlara Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden; Doğu Akdeniz Üniversitesi, Akdeniz Karpaz Üniversitesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs İlim Üniversitesi, Atatürk Öğretmen Akademisi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nden ise Maltepe Üniversitesi katılıyor.

Açılış töreninde ilk konuşmayı AKÜN öğrencisi Nergis Gürali yaptı. Gürali, arama kurtarma eğitimlerinin öğrenciler için sadece bir yarışma olmadığını ve hayatlarının her alanında büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, aldıkları eğitimlerin önemini 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi ile bir kez daha anladıklarını ifade etti.

Gürali, oyunların kendilerine hayatın zorluklarıyla baş etme yetisi kattığını, mesleki alanda disiplin ve takım çalışmasının büyük rolünü bir kez daha kanıtladığını söyleyerek, baskı altında takım işbirliğiyle mücadele etme, psikolojik olarak güçlü kalma, acil duruma nasıl müdahale edileceği ve strateji belirleme konularını da öğrettiğini kaydetti.

Gürali, farklı üniversitelerden gelen birçok öğrencinin aynı amaç uğrunda toplanıp birbirleriyle yarışması ve kaynaşmasının, olası herhangi bir doğal afete karşı hazır olmada önemli bir katkı sağlayacağını ve farkındalığı arttıracağını belirterek, “Bize bu imkânı sağladıkları için başta Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na, verdikleri eğitim için Arama Kurtarma ekibine, böyle bir kulüpte yer aldığımız için üniversiteme ve takım arkadaşlarıma teşekkür eder tüm yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim” dedi.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca ise yaptığı konuşmada, Covid-19 pandemisi nedeniyle verilen 3 yıllık zorunlu aranın ardından geçen yıl yeniden başlattıkları faaliyetlerinin, bu yıl 6’ncısını düzenlediklerini belirterek, gençlerin arama kurtarma faaliyetlerine olan ilgilerinin her geçen gün arttığını görmekten mutlu olduklarını kaydetti.

Karaca, gerek iklim değişikliğine bağlı klimatik afetlerin artışı, gerekse bölgemizdeki deprem riski nedeniyle afet yönetiminin öneminin ön plana çıktığını, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı olarak, afet yönetimi sistemi içerisindeki paydaşlarıyla birlikte sürekli bilgi, tecrübe ve kapasite artırımı için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Ancak afet yönetimi alanına toplumun farklı kesimlerinin de katılmasını sağlamalıyız. Bu nedenle ilkokul çağındaki çocuklarımızdan başlayarak üniversite gençlerimizi de kapsayan toplumsal bir güç oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Karaca, afetlere karşı bilinçli bir toplum oluşturmanın unutulmamasının önemine değinerek, bu gibi durumlarda yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilebileceğini ve en az zararla atlatılabileceğini belirterek, ülkemizdeki yetişmiş insan gücünün artmasının, özellikle müdahale aşamasında kendilerine güç katacağını ifade etti.

Karaca, geçen yıl ulusal düzeyde gerçekleştirilen faaliyetlerine, bu yıl Türkiye’den Maltepe Üniversitesinin de katılmasıyla uluslararası nitelik kazanmasının kendilerini sevindirdiğini, önümüzdeki yıllarda bu katılımların artarak devam etmesini umduklarını vurguladı.

Karaca, AKUT ekiplerine oyunlarda başarılar dileyerek, burada geçirecekleri zaman zarfında kalıcı dostluklar edinmeyi rekabetin önünde tutmalarını ve yapılan faaliyetin insan hayatına dokunan kutsal bir amaca hizmet ettiğini unutmamalarını temenni ettiğini söyleyerek, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen ‘Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları’nın açılış törenine katılanlara teşekkür etti.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün yapılacak yarışmaların arama kurtarma ile ilgili olduğunu, bu faaliyetlerin ne kadar önemli olduğunun 6 Şubat depreminde tecrübe edilmek zorunda kalındığını ifade ederek, arama kurtarma yarışmalarının bir yarışmadan ibaret olmadığını kaydetti.

Amcaoğlu, yaşanmasını hiçbir zaman temenni etmedikleri olası bir afet durumunda, ülkemizdeki 23 üniversitede, 114 farklı ülkeden gelerek eğitimlerini sürdüren yaklaşık 110 bin öğrencinin her an KKTC’nin yardımına koşabilecek seviyede eğitimli ve hazır olmasının gelecekle bağlantılı olarak da önemli olduğunu dile getirdi.

Amcaoğlu, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın her zamanki önemli misyonunu yerine getirdiğini, ülkedeki en önemli ihtiyacı karşıladığını, ihtiyacı karşılarken de bunu örgütleyerek bir yarışma ortamında daha ileri gitmesini sağlamasını takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Amcaoğlu, “Devlet olarak da

hükümet olarak da bu konudaki yapılanma devam ederken hem araç tesisat hem de personel ihtiyaçları giderilirken, şunu bilmeliyiz ki sadece kamu tarafı değil bütün devlet kurumları ile birlikte bu konudaki gerekli hassasiyeti göstermek ve gereğini yerine getirmek durumundayız ki bugün burada yapılan yarışmalar bunun bir örneğidir” diyerek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ sen yönetimi

Sonraki Haber

DAÜ Dr Fazıl Küçük Tıp Fakültesi’nin “Deniz Yıldızı Projesi” hayata geçiyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 14 =