İki yıl süren tamirat tadilat

Halk vakfı tadilatı iki yıl sürdü
Halk Vakfı Yaşam Sitesi’nin tadilatında sona gelindi
Kamuoyu vicdanını rahatsız eden görüntülerle gündeme gelerek boşaltılan ve tadil edilmeye başlanan sitenin İskele Belediyesi tarafından işletilmesi planlanıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer bugün siteyi ziyaret ederek inceleme ve açıklamada bulundular.

İki hayırsever iş insanı ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliğinin katkıları ile tadil edilen Halk Vakfı Yaşam Sitesi’nin kısa bir süre sonra açılması planlanıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, ilgili paydaşlarla birlikte Sınırüstü köyünün üzerinde bulunan sitedeki çalışmaları yerinde incelediler.
İncelemelerinin ardından bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, iki yıl önce siteden yansıyan görüntülerin kamuoyunda infial yarattığını hatırlatarak, “maalesef sosyal devletçilik konusunda sınıfta kaldığımızın bir ispatıydı o dönemdeki yönetim hızlı bir müdahale ile burada bir çözüm aramaya başladı” dedi.
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliğine, Kamtek direktörü Ali Kamacıoğlu ve ailesi ile Chine Pazar direktörü Mazhar Choydhry’ye siteye yaptıkları büyük katkılardan dolayı teşekkür eden Bakan Gardiyanoğlu, Huzurevleri ve Kreşler denilince aklan gelen ilk bakanlığın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olduğunu ancak kendilerinin yasa gereği sadece şifayinen denetleme yetkisi bulunduğunu kaydetti.
Bu yetki karmaşası ile ilgili yasa çalışmasının tamamlandığını ve savcılıkta bulunduğunu kaydeden Bakan Gardiyanoğlu, söz konusu yasanın çıkmasının ardından daha etkili denetimler yapabilecekleri gibi gerek görülmesi halinde kapama yetkilerinin de bulunacağını söyledi.
Bakan Gardiyanoğlu, Halk Vakfı Yaşam Sitesiyle ilgili bakanlıkta bir komite oluşturulduğunu ve komitede kendi bakanlığının yanı sıra Sağlık Bakanlığı, Kamacıoğlu ve Mazhar Choydhry aileleri ile İnşaat Müteahhitler Birliği ile İskele Belediyesi’nin de yer aldığını kaydederek sitenin İskele Belediyesi tarafından işletileceğini belirtti.
Bölgede böylesi bir yaşlı bakım evinine ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Bakan Gardiyanoğlu, 2024 yılını sosyal hizmet yılı olarak ilan ettiğini hatırlattı ve hayata dokunmanın en güzel yolunun sosyal devletten, sosyal yaşamdan ve sosyal belediyecilikten geçtiğini sözlerine ekledi.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da İskele Belediyesi olarak yaşlılara büyük önem verdiklerini ifade ederek, işetmesini devralacakları sitenin yaşlılar haftasında tamamlanacak olmasının son derece anlamlı olduğunu kaydetti.
Sadıkoğlu, geçmişte yapılan hatların yapılmaması adına siteyi en iyi şekilde yönetmeye çalışacaklarını belirtti.
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de sitenin tadilatına başlama sürecini anlatarak ilk olarak sadece çatının tadil edilmesinin gündemde olduğunu ve 2-3 ay içerisinde bitmesinin planlandığını hatırlattı.
Sitenin tamamen erimiş ve çok kötü durumda olduğunu, bütün taşıyıcı iskelet sisteminin çöktüğünü, binanın her taraftan rutubet ve küf aldığını aktaran Gürcafer, tüm bunları yapmadan binayı teslim etmelerinin mümkün olmadığını bu nedenle tadilatın uzun sürdüğünü belirtti.
Birliğin ve Kamacı ailesi ile Chine Pazarın, sitenin tadilatına milyonlara lira harcadığını kaydeden Gürcafer, bir hafta sonra binayı tamamen teslim etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

Önceki Haber

BİRGÜL FEYZİOĞLU, KÜLTÜREL MİRAS KONUSUNU GÖRÜŞMEK VE KATKI VERMEK ADINA DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Sonraki Haber

DAÜ de tıp Bayramı etkinliği

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =