DAÜ ATUM dan 21 Aralık açıklaması

20 Aralık 2023

HALKLA İLİŞKİLER VE MEDYA MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BİLDİRİLMİŞTİR;

DAÜ-ATAUM’DAN 21-25 ARALIK MİLLİ MÜCADELE VE ŞEHİTLER HAFTASI BİLDİRİSİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ-ATAUM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle bir bildiri yayınladı. Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

“21-25 Aralık tarihi, Kıbrıs Türk halkının verdiği Varoluş Mücadelesi’nde özel bir yere sahiptir. Rumlar, Anayasa değiştirmek bahanesiyle Kıbrıs’ı silah zoruyla Yunanistan’a bağlamak amacıyla hazırladıkları AKRİTAS Planı’nı 21 Aralık 1963’te uygulamaya koymuşlardır. Böylece tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen vahşi saldırılar başlamıştır. Ancak Kıbrıs Türkünün direnişi ile karşılaşan saldırganlar, 24 saat içerisinde Türkleri yok etme planlarında başarıya ulaşamadılar.

Aziz şehitlerimiz; SİZLER, Kıbrıs Türk halkının Varoluş Mücadelesinde en güçlü dayanağı oldunuz. SİZLER bu toprakları vatan yapmak uğruna, vazife, bayrak ve bağımsızlık uğruna en değerli varlığınız olan canlarınızı gözünüzü kırpmadan vererek şehadet mertebesine ulaştınız. Kanınızla suladığınız bu topraklarda ruhlarınızla yükselttiğiniz şanlı bayrağımızın gölgesinde BİZLER, bugün başımız dik, güven ve huzur içinde yaşıyoruz. Rahat uyuyun, Sizleri unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Kutsal hatıranız önünde minnet ve şükranla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Paylaş

Önceki Haber

Do re mi den konser

Sonraki Haber

DAÜ ile GMB arasında protokol imza tören

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + twelve =