DAÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ’NDEN ULUSLARARASI PROJE: GÖLGE-OTELLO’NUN HİKAYESİNİ YENİDEN DÜŞÜNMEK

25 Ocak 2023
DAÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ’NDEN ULUSLARARASI PROJE: GÖLGE-OTELLO’NUN HİKAYESİNİ YENİDEN DÜŞÜNMEK

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi “Gölge-Otello’nun Hikayesini Yeniden Düşünmek” konsepti ile Othello International Art & Design Project (Otello Uluslararası Sanat ve Tasarım Projesi)ni gerçekleştiriyor. Projeye 19 farklı ülkeden (ABD, İtalya, Arnavutluk, Çin, Fransa, Türkiye Cumhuriyeti, Hindistan, Filistin, Bosna Hersek, Kosova, San Marino, Polonya, İran, Romanya, Lübnan, Kazakistan, Belçika, Hollanda, Bulgaristan) 22 üniversite ve sanat/tasarım enstitüsünden oluşturulan sanatçı/tasarımcı çalışma grupları ile bağımsız sanatçılar katılıyor.

Projeye ilişkin DAÜ İletişim Fakültesi’nden yapılan açıklamada, “Shakespeare’in ünlü Otello tragedyasının bir bölümünün geçtiği, aynı zamanda DAÜ’nün de bulunduğu Gazimağusa kentinde yer alan Otello kalesi, Shakespeare’in Otello tragedyası ile birlikte projenin ana temasını oluşturmaktadır. Projenin amacı, Shakespeare’in dünyaca ünlü oyununun ve hikayesinin, farklı kültür, alt yapı ve disiplinlere sahip çağdaş sanatçı ve tasarımcıları bu hikaye ekseninde bir araya toplayarak kültürlerarası sanat uygulamaları yaratmaktır” denildi.

DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senih Çavuşoğlu, dünyaca ünlü böylesi önemli bir hikayeye ev sahipliği yapan şehirdeki bir eğitim kurumu olarak, bu hikayenin uluslararası sanat pratiklerine kavramsal deneylere dönüşeceği için heyecanlı olduklarını belirterek, ev sahibi kurum olarak projeye rehber niteliğinde görsel bir paket (fotoğraf, video, vs.) ekleyeceklerini ve katılımcıların Kıbrıs’a gelmek zorunda kalmadan sanat uygulamaları yapabileceklerini belirtti.

Proje Eylül 2023’te tamamlanacak ve hem ev sahibi DAÜ’de, hem de diğer katılımcı kuruluş ve üniversitelerde farklı platformlarda sergilenecek. Proje ayrıca basılı bir katalog ile izleyicilere sunulacak.

Paylaş

Önceki Haber

ULTRASLAN DAÜ’NÜN ICARDI PANKARTI MİLYONLARLA PAYLAŞILDI

Sonraki Haber

Larmes Villas’ın tanıtımını KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla gerçekleştirdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =