DAÜ’DEN 14 AKADEMİSYEN STANFORD ÜNİVERSİTESİ’NİN ARAŞTIRMASINDA DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE YER ALDI

16 Ekim 2022

DAÜ’DEN 14 AKADEMİSYEN STANFORD ÜNİVERSİTESİ’NİN ARAŞTIRMASINDA DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE YER ALDI

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden (DAÜ) 14 akademisyen, 2022 yılında ABD Stanford Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde ABD ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen çalışma sonucunda oluşturulan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde dünyanın en fazla atıf alan bilim insanları arasında yer alma başarısını gösterdi. Listenin oluşturulmasına önde gelen akademik yayın firmalarından Elsevier B.V. ile 30 yılı aşkın bir süredir bilimsel üretim değerlendirme ve ölçümü haritaları üreten SciTech Strategies firması destek verdi. Listede 200 bin 409 bilim insanı, dünyada %2’lik dilim içerisinde sıralandı. DAÜ’den bir akademisyen ilk 3,000’e, bir akademisyen ilk 12 bin’e, dört akademisyen ilk 40 bin’e, iki akademisyen ilk 60 bin’e, iki akademisyen ilk 120 bin’e, 4 akademisyen de ilk 200 bin’e girdi. Listede Türkiye’den toplamda 1,211, Güney Kıbrıs’tan ise toplamda 82 akademisyen yer aldı.

Prof. Dr. Karatepe Türkiye’nin En Etkin 11. Bilim İnsanı
Rapora göre, dünya genelinde en yüksek etki yaratan bilim insanlarından oluşan listede, DAÜ Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman M. Karatepe 2,872’nci sırada yer aldı ve Türkiye’nin en etkin 11. bilim insanı oldu. İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Katırcıoğlu Türkiye’nin en etkin 49. bilim insanı olurken; Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Babak Safei ilk 100, İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Balcılar, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kömürcügil, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nazım Mahmudov, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akeem Adeyemi Oladipo ile Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Övgün ilk 250’ye girme başarısını gösterdiler.

Öte yandan Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arran Fernandez, Mühendislik Fakültesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Demirel, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyedhabibollah Mazharimousavi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Kükrer, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar ile Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Benedek Norbert Nagy de Türkiye’den listeye alınan 1,211 akademisyen arasına girme başarısını göstererek dünyada %2’lik dilim içerisinde yer aldılar.

Kariyer Boyu Etki Listesi’nde 8 DAÜ Akademisyeni
Rapor kapsamında açıklanan Kariyer Boyu Etki Listesi’nde 8 DAÜ akademisyeni yer aldı. Listeye Türkiye’den toplamda 896 akademisyen alındı. Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman M. Karatepe kariyer boyunca dünya genelinde en etkin 20 bin bilim insanı arasına girerken, Türkiye’de 27. sırada yer aldı. Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nazım Mahmudov ile İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Katırcıoğlu dünyada en etkin 66 bin akademisyen arasında yer aldı ve Türkiye’de ilk 120’ye girdiler. Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kömürcügil Türkiye’de ilk 250’de, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Kükrer ilk 600’de, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Demirel ilk 700’de, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Babak Safaei ile Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Benedek Norbert Nagy de ilk 900’de yer aldı.

Dünyanın en etkili bilim insanları listesine; https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/4 linkinden ulaşılabiliyor.

Paylaş

Önceki Haber

GAZILERRDEN KAHVALTI TOPLANTISI

Sonraki Haber

DAÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ 7. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİNDE JÜRİ ÜYESİ OLARAK GÖRFEV ALDI.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − five =