*Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kapalı oturumda Meclis Genel Kurulu’nu bilgilendirdi*

*Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kapalı oturumda Meclis Genel Kurulu’nu bilgilendirdi*

_“Egemen eşitliğin kabul edilmemesi halinde resmi müzakere sürecine geçilmesi mümkün değil”_

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin egemen eşitliğinin kabul edilmemesi halinde resmi müzakere sürecine geçilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kapalı oturumda Meclis Genel Kurulu’nu Kıbrıs sorunu hakkında bilgilendirmesinin ardından basın mensuplarına konuştu.

New York öncesinde milletvekillerine bilgi vererek değerlendirmelerde bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, soruları da yanıtladığını söyledi.

KKTC’nin egemen eşitliğinin kabul edilmemesi halinde resmi müzakere sürecine geçilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, bu resmi siyasetin Türkiye ile de değerlendirildiğini kaydetti.

Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa bunun egemen eşitlik temelinde olması gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, New York’ta da bunu anlatacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı olarak farklı teknik komitelerde resmi müzakere süreçlerinde iki halk arasındaki ilişkilerin nasıl gelişeceğini, iki devlet esasına göre ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, görüşülebilecek konular arasında, ada etrafındaki zenginliklerin paylaşımı, elektrik ve enerjide yaşanan sorunların sadece 40 mil uzakta olan Türkiye’ye çekilecek bir kabloyla “grid sisteme” bağlanarak çözülmesi, yenilenebilir enerji, Türkiye’den aktarılan Anadolu suyunun Güney’le paylaşılması ile su sıkıntısının çözülmesine katkı sağlanması, 29 farklı bölgedeki mayınların temizlenmesi için iki devlet arasında iş birliği ve düzensiz göçten doğan mağduriyetlerin giderilmesi için KKTC kurumlarının da yer aldığı komiteler kurulması gibi konularda iş birliği olduğunu anlattı.

Kıbrıslı Rumların sunduğu güven yaratıcı önlemleri kabul etmelerinin mümkün olmadığını da dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, örneğin Ercan Havalimanı ile ilgili getirilen öneriyle fır hatlarının Güney Kıbrıs’a bağlanması, Ercan-Ankara arasındaki fır hattı iş birliğinin son bulmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Gazimağusa Limanı konusunda sunulan güven yaratıcı önlemin de kabul edilemez olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, bunların ancak kapsamlı çözümden sonra gündeme gelebileceğini dile getirdi.

Maraş’ın iadesi ve KKTC sınırları dışına çıkarılmasını da asla kabul edemeyeceklerini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Egemen eşitliğimiz kabul edilmeden kapsamlı görüşmeye geçmemiz mümkün değildir” dedi.

*Cumhurbaşkanı Tatar;*
“Bizim şu an teknik komiteler bağlamında yapmaya çalıştığımız iki tarafın iş birliğiyle hareket etmektir” diyerek KKTC makamları ile Güney’deki makamların çeşitli meselelerde iş birliği yapabileceğini yineledi ve bu bağlamda 1 ve 8 Temmuz’da sundukları önerilerin bunları içerdiğini söyledi.

*Cumhurbaşkanı Tatar;* “Bunların yürürlüğe konulmasında Kıbrıs Cumhuriyeti otoritesinin Kuzey’e sarkması söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

Meclis’e yaptığı bilgilendirmede neden federasyonun geride kaldığını ve bir umut vaat etmediğini anlattığını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Rumların zihniyetinin ciddi tuzaklarla dolu olduğunu ve hedeflerinin otoritelerini Kuzey’e yayarak KKTC’yi ortadan kaldırmak, Kıbrıslı Türkleri 1974 öncesinden kötü bir duruma sokmak olduğunu söyledi.

“Azınlık durumuna düşmemizi asla kabul etmeyiz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, kendisini bilgilendirme yapması için yapılan davet için Meclis Başkanı Zorlu Töre ve Başbakan Ünal Üstel’e de teşekkür etti.

Paylaş

Önceki Haber

*13 EYLÜL 2022 KKTC-TC GAZETELERİNİ OKUMAK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ*

Sonraki Haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − 7 =