Pulya 12.yaşında

Pulya Festivali   12 yaşında


                                    17.08.22

   Yeniboğaziçi Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pulya Festivali’nin 12. bu akşam yapılan kortej yürüyüşü ve ardından  gerçekleşen kurdele kesimiyle başladı.

   Festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar meclis başkanı zorlu Töre mv ve belediye başkanları da katıldılar .

   Yeniboğaziçi Belediyesi tarafından bu yıl 12. düzenlenen Pulya Festivali gerçekelşen kortej ve açılış töreniyle başladı.

   İlk okarak kortej yürüyüşüyle festival alanına gelinerek, sembolik kurdele kesimi gerçeklestirildi.

   Festivalin açılış töreninde ise ilk olarak ülkemizden ve Türkiye’den festivale katılan halk dansları ekipleri tanıtıldı.

   Daha sonra saygı duruşunda bulunularak,  İstiklal Marşı okundu.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar tarafından festival meşalesi yakılarak konuşmalar yapıldı.

   Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar yaptığı açılış konuşmasında, festivalin düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, feativallerin kültürümüze ait eski bir gelenek olduğunu söyledi.

   Pulya kuşunun Yeniboğaziçi’yle  özdeşleştiğini ve adının sembolik olarak yaşatıldığını dile getiren Zurnacılar, beldenin tarihi ve turizm açısından da önemine vurgu yaptı.

   Yeniboğaziçi’nin ülkedeki cittaslow baskenti olduğunu hatırlatan Zurnacılar, festivale katılan herkese iyi eğlenceler diledi.

   Yeniboğaziçi Çocuk Belediye Başkanı Sevilay Öztemiz de, pandemi sürecinin ardından düzenlenen festivalin belde için büyük önem taşıdığını söyledi.

   Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zayimağaoğlu da,  kültürün yaşatılmasının önemine vurgu yaptı.

   Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Yeniboğaziçi Belediyesi ve festival komitesini böylesi güzel bir festival düzenledikleri için tebrik etti.

     Töre,  Kuzey Kıbrıs gençlerinin hem böylesi yerel festivallerde hem de uluslararsı festivallerde ay yıldızlı bayrağımızı temsil etmesinin önemine vurgu yaptı.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da açılış töreninde yaptığı konuşmada, böylesi güzel bir festivale katki koyan herkesi kutladi

   Tatar, Kıbrıs Türk Halkının geçmişte büyük acılardan geçerek bu günlere geldiğine vurgu yaptı.

   Bölgenin turizm potansiyeliyle çok büyük değer vaat ettiğini ifade eden Tatar, “kültüre, sanata, çevreye ve doğaya her zaman sahip çıkılması gerekir” ifadelerini kullandı.

   Cumhurbaşkanı, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen halk dansları ekiplerine de “hoşgeldiniz” diyerek herkese iyi eğlenceler diledi.

   Konuşmaların ardından program, ateş dansı ve canlı müzikle devam etti.

   Festival 21 Ağustos pazar günü sona erecek.

Paylaş

Önceki Haber

Pulya festivali programı

Sonraki Haber

KÜLTÜR DAİRESİ SİZİ DÜNYA FOTOĞRAFÇILIK GÜNÜNÜ KUTLAMAYA DAVET EDİYOR..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 4 =