DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA YER ALAN DAÜ TURİZM FAKÜLTESİ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

16 Ağustos 2022

DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA YER ALAN DAÜ TURİZM FAKÜLTESİ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, uluslararası rekabetin arttığı, ekonominin geliştiği, teknolojik gelişmelerin hızlandığı çağımızda, turizm sektörüne, ekonomik ve sosyal katkıda bulunacak, günümüzün gerektirdiği bilgi, beceri ve bilinç düzeyine sahip üst ve ara kademe nitelikli insan gücü yetiştirmeye devam ediyor.

2022-2023 Akademik Yılı için yeni öğrencilerini bekleyen DAÜ Turizm Fakültesi; Aşçılık, Pastacılık ve Ekmekçilik, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Turizm ve Otel İşletmeciliği ön lisans programları, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Rekreasyon ve Turizm İşletmeciliği lisans programları, Gastronomi, Otel İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği yüksek lisans programları ve Turizm İşletmeciliği doktora programına öğrenci kabul ediyor.

Dünyanın En İyileri Arasında
DAÜ Turizm Fakültesi, Çin merkezli dünya üniversite sıralama kuruluşu ShanghaiRanking’in Dünya Üniversiteler Akademik Sıralaması 2022 Alan Sıralamaları Listesi’nde, Turizm ve Otel İşletmeciliği alanında 40. sırada yer alarak listeye KKTC’den giren tek fakülte olma özelliğini taşıyor. DAÜ söz konusu listede hem Kıbrıs adası genelinde, hem de Türkiye üniversiteleri arasında birinci sırada yer alıyor.

Öte yandan DAÜ Turizm Fakültesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği lisans ve Turizm İşletmeciliği yüksek lisans programları dünyanın en seçkin akreditasyon kuruluşlarından biri olan The Foundation for International Business Administration Accreditation (FIBAA) tarafından akredite edilmiştir. Aynı zamanda DAÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği programları Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından verilen Turizm Eğitiminde Kalite Belgesi (TedQual) akreditasyonuna da sahiptir.

Uluslararası İş Birliklerine Sahip
Öğrencilerin küreselleşen dünyada daha iyi yerlere gelebilmesi amacıyla Italian Culinary Institute for Foreigners (ICIF) “Yabancılar için İtalyan Mutfağı Enstitüsü” ile iş birliği içerisinde olan DAÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları programı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği programı öğrencilerine İtalya’da eğitim şansı sunuyor. Ayrıca Virginia Tech Üniversitesi arasında imzalanan eğitim iş birliği anlaşması kapsamında da öğrenciler son dönem derslerini ABD’ye giderek Virginia Tech Üniversitesi’nde tamamlayabiliyorlar.

Turizm Fakültesi sadece eğitim kalitesi yüksek olan kurumların katılabildiği Fransa’nın, dünyaca tanınan en önemli mutfak sanatları, gastronomi, yemek servisi ve ağırlama alanlarında eğitim veren kurumlarından oluşan The Alliance by Institut Paul Bocuse’un oluşturduğu birliğe dahil olarak öğrencilerine uluslararası bilgi paylaşımının kapılarının açıyor.

Tam Donanımlı Laboratuvarlarda Eğitim Şansı
Fakülte bünyesinde tam donanımlı 3 bilgisayar laboratuvarı ile öğrenciler kuramsal derslerde öğrendiklerini destekleme fırsatı yakalamaktadırlar. Ayrıca öğrenciler dünyanın en büyük otel zincirleri tarafından tercih edilen Fidelio programına yönelik eğitim de alıyorlar. Fakülte çatısı altında yer alan tam donanımlı ve teknolojik altyapıya sahip iki demo mutfağı ile öğrenciler profesyonel bir mutfağın çalışma ve işletme ilkelerini kavrama olanağı yakalıyorlar. Aynı şekilde, Tower Barista Kafe ve Eğitim Laboratuvarı ile öğrenciler yiyecek, içecek servisi ve yönetimi derslerini burada yürütebilmekte, servis tekniklerini uygulayarak öğrenme şansını yakalıyorlar.

Prof. Dr. Kılıç “Alanında Uzman Mezunlar Yetiştiriyoruz”
DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, Fakülte olarak alanında uzman ve nitelikli mezunlar yetiştirdiklerini belirterek programların çok kültürlü bir yapıya sahip olduğunu ve teknolojik donanım açısından da yeterli seviyede olduğunu vurguladı. Turizm eğitiminde DAÜ’nün bölgenin en iyi akademik kadroya sahip üniversitesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kılıç, fakültenin eğitimi kalitesinin FIBAA, TedQual gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da tescillendiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Kılıç, mezun olan öğrencilerin geniş iş yelpazesine sahip olduğunu aktararak mezunların otellerin konaklama, ön büro, kat hizmetleri, pazarlama, muhasebe, insan kaynakları, mutfak, bar, restoran alanlarında çalışabilecekleri gibi eğlence ve dinlence, ulaşım, seyahat acenteleri, yeme içme sektörü ve turizm ile ilintili her türlü iş yerinde çalışabileceklerini dile getirdi.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ, YKS SONUÇLARINA GÖRE %93.72’LİK DOLULUK ORANINA ULAŞARAK KKTC’DE BİRİNCİ OLDU

Sonraki Haber

TARİHİ NAMIK KEMAL MEYDANI RETRO ÇALGICILARI İLE ŞENLENDİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 11 =