Mehmetçik üzüm festivali CB Tatar tarafından açıldı

Üzüm festivali 03.08.22
Üzüm ve üzüm ürünlerinin ön plana çıkarıldığı Mehmetçik Üzüm Festivali’nin 60. bu gece düzenlenen törenle başladı.
5 gün sürecek olan festival kapsamında çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra Suavi ve Edip Akbayram konseri de yer alacak.

Ülkenin en köklü festivallerinden biri olan Mehmetçik Üzüm Festivali Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi.
Festival çerçevesinde bu yıl 6.’sı düzenlenen Uluslararası Altın Salkım Halk Dansları festivaline katılan ekiplerin sahnede yerlerini almasının ardından tören saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.
Açılış töreninde Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Dansları topluluğunun yanı sıra Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Meksika’dan gelen konuk ekipler gösteri sundu.
Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli 60 yıllık bir maceraya ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek, 1960 yılında Galatya Panayırı olarak başlayan Mehmetçik Üzüm festivalinin şimdilerde uluslar arası boyutta gerçekleştiğini kaydetti.
Mehmetçik bölgesinin üzüm ve üzüm ürünlerine bağlı olduğunu ve bu çerçevede üretime önemli katkı sağladığını anlatan Sarıçizmeli, haksız ambargolara ve engellemelere rağmen bölge ve ülkeyi tanıtmaya seslerini duyurmaya devam ettiklerini vurguladı.
Sarıçizmeli, Cittaslow üyeliğinin yanı sıra uluslar arsı festivaller düzenleyen CIOFF’a da üye olduklarını kaydederek düzenlenen böylesi festivallerle ülkenin tanıtımına da katkı sağlandığını sözlerine ekledi.
(Sarıçizmeli, evlilik yıldönümünü de sahnede kutlayarak eşine çiçek verdi.) Konuşmaların ardından festivalin açılışı gerçekleştirildi.
Sarıçizmeli’nin konuşmasının ardından tören konuk ekiplerinin karşılıklı anı hediyeleri takdimi ile sürdü.
Mehmetçik Belediyesinin kardeş belediyesi Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da ülkede bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de Mehmetçik beldesinin hem ismi hem de tarihi ile çok önemli yere sahip olduğunu kaydederek, yerli üretimin önemine değindi.
Kıbrıslı Türklerin kendi festivalleri ve panayırları olsun diye böylesi organizasyonlar düzenlediğini anımsatan Töre, gerçekleştirilen uluslar arası festivaller ile uygulanan haksız ambargo ve izolasyonların delindiğini söyledi.
Milli devlete sahip çıkmanın 7’den 70’e herkesin görevi olduğunu belirten Töre, festivalin düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da KKTC çatısı altında ülkeyi geliştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, Mehmetçik bölgesinin ülkenin en güzide bölgelerinden biri ve turizm potansiyelin de yüksek olduğunu kaydetti.
“ekonomik krize rağmen, pandemiye rağmen çeşitli olumsuzluklara rağmen büyük bir gayret büyük bir mücadele devam etmektedir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, üreticiyi ve kültürel faaliyetlerle atalardan kalan geleneksel yöntemlerle üretilen ürünlerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi ve pandeminin hafiflemesinin ardından ekonominin daha iyiye gideceğine bölgede özellikle turizm konusunda büyük gelişmeler olacağına inanç belirtti.
Konuk ekiplerin ülkelerinden getirdikleri anı hediyelerini Cumhurbaşkanı Tatar’a takdim etmelerinin ardından 60. Mehmetçik Üzüm Festivalinin açılışı gerçekleştirildi.
5 gün devam edecek olan festival kapsamında çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra Barış Manço ve Cem Karaca Gecesi, Kıbrıs Gecesi ve Retro Çalgıcıları ile Suavi ve Edip Akbayram konseri de yer alacak.

Paylaş

Önceki Haber

AYVALIK ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NİN AÇILIŞ FİLMİ BELLİ OLDU:

Sonraki Haber

KKTC den İsrail e

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 1 =