Topçuköy Şehitleri anıldı.

Topçuköy Şehitleri. Anıldı 22.07.22

Milli Mücadele Yılları ve 1974 Barış Harekatı sırasında şehit olan 9 Topçuköylü için Topçuköy Şehitler anıtı önünde tören düzenlendi.
Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, UBP İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, şehit aileleri ve diğer yetkililer katıldı.
Anma töreni protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başladı.
Saygı duruşu, saygı atışının ardından anma töreni İstiklal marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.
Topçuköy Milli Mücadele ve Şehitleri Yaşatma Derneği Başkanı Metin Balan yatığı konuşmada Rumların 1955 yılında Akritas planının uygulamak adına Ada’da katliamlar yaptığını anımsatarak, geçmişin çok iyi bilinmesi ve milli duyguların her zaman için korunması gerektiğini söyledi.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilelebet yaşasın ve Türk bayrağı gururla dalgalansın diye bir an bile tereddüt etmen canını feda eden şehitleri rahmet ve saygıya andığını ifade etti.
Türk halkının, Rum Yönetiminin insanlık dışı zulmüne karşı her zaman başı dik ve onurlu bir mücadele verdiğini anımsatan Sadıkoğlu, 20 Temmuz 1974’te verilen onurlu mücadelenin özgürlükle taçlandığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yılları ve sonrasında 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatıyla bugünlere geldiğini, varoluş bayramını coşkuyla kutladıklarını ve Anavatan Türkiye’nin desteğiyle haklı mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı.
Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da KKTC’nin yeni siyasetini desteklediğini, Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye dayalı bir yaklaşımın en doğrusu olacağını kaydetti, şehitler huzurunda, Kıbrıs’ta verilen mücadelenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha teyit etti.
Kıbrıs’ın coğrafik olarak ne kadar önemli olduğunu, bölgedeki zengin kaynakların ve Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarının önemine işaret eden Tatar, KKTC’nin egemen bir devlet olarak bu bölgede yer almasının önemini vurguladı.
Tatar, Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yıllarında çok acılar çektiğini, saldırılara katliamlara maruz kaldıklarını ifade ederek, şehitleri saygıyla andı, ailelerine başsağlığı sabırlar diledi.
Mücadelenin devam ettiğini ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk halkına güvenli bir gelecek bırakmak, bölgede hak ve çıkarlarını korumak için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.
Tatar, “KKTC egemen bir devlettir” diyerek, Kıbrıs Türk halkının geleceği, bağımsızlığı, egemenliği için güvenliğinin önemine işaret etti, “Bir anlaşma olacaksa egemen eşitlik temelinde olması lazımdır. Eğer biz egemenliğimizi kabul ettiremezsek bizi bu coğrafyadan silmek için ve adayı tamamen bir Yunan adası yapmak için elden geleni yapacaklarına hiç şüphemiz yoktur” dedi.
Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ve Türk askerinin varlığını kırmızı çizgi olarak talep etmeye devam edeceklerini vurguladı, 1974 öncesi Kıbrıs Türk halkına yapılan saldırılara işaret etti, garantörlüğün yaşamsal olduğunu vurguladı.
Kıbrıs Türk halkının 1974’te yazdığı destanı kararlılıkla sürdürmekte kararlı olduklarını belirten Tatar, şehitleri rahmetle andı.
Topçuköy Şehitlerini anma töreni dua okunmasıyla son buldu.

Topçuköy Şehitleri anıldı.

Paylaş

Önceki Haber

“1. Güzelyurt Sanat Buluşması”

Sonraki Haber

DAÜ’DEN LİSE ÖĞRENCİLERİNE YAZ ATÖLYESİ PROGRAMI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =