DAÜ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ULUSLARARASI HEMŞİRELİK HAFTASI KAPSAMINDA ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ

14 Mayıs 2022

DAÜ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ULUSLARARASI HEMŞİRELİK HAFTASI KAPSAMINDA ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü, Uluslararası Hemşirelik Haftası kapsamında Temel Beceri Laboratuvarı açılışı ve “Hemşirelik Bilim ve Sanatına Yolculuk” konulu panel düzenledi. Uluslararası Hemşirelik Konseyi bu yılın temasını “Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin Hemşireliğe Yatırım Yapın & Haklarına Saygı Gösterin” olarak belirledi.

 

Uluslararası Hemşirelik Haftası kapsamında gerçekleşen “Türkan Aziz Hemşirelik Beceri Laboratuvarı”nın açılışı 12 Mayıs 2022 Perşembe günü, saat 10:30’da, Sağlık Bilimleri Fakültesi C Blok’da gerçekleşti. Kıbrıs’ın ilk Türk Başhemşiresi ve Kıbrıs Ebeler, Hemşireler ve Hastabakıcılar ilk Müdiresi Türkan Aziz’in adı verilen laboratuvarın açılışı öncesi gerçekleşen açılış konuşmalarında; DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Sevinç Taştan, Hemşirelik Bölümü hakkında bilgiler  vererek laboratuvarın yenilenmesine katkı koyan herkese teşekkür etti. DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak çok güzel başarılara imza atıyor olmaktan gururlu ve mutlu olduklarını vurgulayarak başladığı konuşmasında; eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme, topluma katkı ve sosyal sorumluluk kapsamında fakülte olarak üstlenilen lider rolleri ulusal ve uluslararası faaliyetleri ile mesleki ve akademik gelişime katkı sağlayan nitetelikli mezunlar yetiştirerek Kıbrıs’a ve DAÜ’ye değer veren bir fakülte olduklarını vurguladı. Prof. Dr. Malkoç, eğitim programlarının yanı sıra kalite güvencesine ve akreditasyonlara son derece önem verdiklerini de kaydetti.

 

DAÜ İdari ve Teknik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serhan Şensoy, pandemi sürecinin hemşirelik mesleğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini, DAÜ’nün pandemi sürecini başarılı bir şekilde geçirmesinde Hemşirelik Bölümü’nün de katkıları olduğunu ifade ederek, teşekkürlerini iletti. Eğitim laboratuvarlarına yatırım yapmanın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Şensoy, yapılan planlama ile tüm fakülte laboratuvarlarının güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını belirtti. DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk ise konuşmasında hemşirelik mesleğinin insan sevgisi, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran bir meslek olduğunu kaydederek, hemşirelerin ayrım yapmadan herkes için sağlık ilkesiyle hizmet ettiklerini ifade etti. Sağlıkta hasta ve çalışan memnuniyetinin çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Özcenk, sağlığın ileriye gitmesi için bunun önemli bir nokta olduğunu vurgulayarak, bunun da iyi bir eğitimden geçtiğini dile getirdi. Laboratuvara Türkan Aziz isminin verilmesinin de asil bir davranış olduğunu kaydeden Dr. Özcenk, konuşmasının sonunda tüm hemşirelerin gününü kutladı.

 

KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise konuşmasında hayatın tüm sürecinde sağlığa ihtiyaç duyulduğunu ve hemşirelik mesleğinin önemine vurgu yaptı. Uygulamalar açısından laboratuvarların önemli olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin dünya standartlarında öğrenci yetiştirmek ve en iyi hizmeti vermek için büyük bir çalışma içerisinde olduğunu kaydetti. Laboratuvar açılışı öncesi Türkan Aziz’in yakınlarına çiçek takdimi yapıldı ve yakınları tarafından Türkan Aziz ile hatıralarından bahsedildi.

 

“Hemşirelik Bilim ve Sanatına Yolculuk” Konulu Panel

Uluslararası Hemşirelik Haftası kapsamında, saat 13:30’da Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda “Hemşirelik Bilim ve Sanatına Yolculuk” isimli panel de yapıldı. Müzik dinletisi ile başlayan panelin açılış konuşmalarında Prof. Dr. Sevinç Taştan, Hemşirelik Bölümü’nün kurulduğu 2010 yılından itibaren gelişimini istikrarlı bir şekilde devam ettirdiğini ifade ederek, bölüm olarak sorumlulukların bilincinde olduklarını ve klinikte çalışan hemşirelere yönelik mesleki eğitimlerde de yer almanın gururunu yaşadıklarını kaydetti. Prof. Dr. Mehtap Malkoç, hemşirelerin gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlendiğini kaydederek sağlık işinin bir ekip işi olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Malkoç, fakülte olarak etik değerlere bağlı, iletişim becerisi gelişmiş, bilgili, yenilikçi hemşireler yetiştirmek hedefiyle ilerlediklerini de sözlerine ekledi. DAÜ Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Aktuğlu ise konuşmasına hemşirelik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu ifade ederek başladı. Üniversitelerin çeşitli sorumlulukları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Aktuğlu, akademik alanın yanında sosyal, kültürel ve topluma hizmet alanlarında da özverili ve katkı koyan bir üniversite olmanın önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Aktuğlu konuşmasını başarılı bir konferans olması dileği ile sonlandırdı.

 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mehtap Malkoç ve Prof. Dr. Sevinç Taştan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panel; DAÜ Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Arzu Abiç’in “Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak için Hemşireliğe Yatırım Yapın & Haklarına Saygı Gösterin”, Prof. Dr. Hatice Bebiş’in “Geçmişten Günümüze Hemşireliğin Bilimsel Yolculuğu” ve KKTC Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Şube Amiri Dr. Vesile Erdoğan Topçuoğlu’nun “Hemşireliğin Kariyer Yolculuğunda Sanatla Buluşması” başlıklı sunumları ile devam etti. Panelin ardından DAÜ Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin etkinlikleri gerçekleştirildi. Program, 11 Mayıs 2022 Çarşamba günü, saat 13:30’da DAÜ Hemşirelik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında gerçekleşen voleybol turnuvasında birinci gelenlere ödüllerinin verilmesinin ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

 

 

 

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ giriş ve burs sınavı

Sonraki Haber

Edip Akbayram DAÜ de muhteşem bir konser verdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + one =