DAÜ, MESLEK LİSELERİ ARASI BİLGİ BECERİ YARIŞMALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

12 Mayıs 2022

DAÜ, MESLEK LİSELERİ ARASI BİLGİ BECERİ YARIŞMALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi iş birliğinde DAÜ Turizm Fakültesi’nde ve Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu’nda (BTYO) Bilgi Beceri Yarışmaları gerçekleştirildi. DAÜ ev sahipliğinde gerçekleştirilen yarışmaların açılışı 12 Mayıs 2022 Perşembe günü, saat 09:30’da KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi. Açılışta, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Dr. Erdal Özcenk, VYK Üyesi Halil Orun ile KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Kemal Şöföroğlu yer aldı.

Açılış töreninde konuşan DAÜ BTYO Müdürü Doç. Dr. Nazife Dimililer tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Doç. Dr. Dimililer, günümüzde teknolojiye hâkim, iş yapmasını bilen, güncel bilgi ve beceriye sahip elemanlar arandığını belirterek buna paralel olarak da bu elemanların yetişmesine olanak sağlayan mesleki teknik eğitimin öneminin günden güne arttığını bildirdi. Doç. Dr. Dimililer, uluslararası akreditasyonlara sahip olan ve mesleki eğitimin ikinci ayağı olan üniversite seviyesinde verilen mesleki eğitimi sağlayan BTYO’nun, meslek liselerini ağırlamasından ve mesleki eğitimin gelişiminde katkıda bulunmasından mutluluk duyduklarını belirterek BTYO’da tüm gün boyunca elektrik-tesisat, elektrik-kumanda, elektronik, bilişim, yapı ressamlığı-autocad, yapı ressamlığı-elde çizim ve muhasebe alanlarındaki yarışmalara ev sahipliği yapacaklarını bildirdi. Ülkemizde ve dünyada en fazla ihtiyacın mesleki bilgi ve beceriye sahip olan elemanlar olduğunu belirten Doç. Dr. Dimililer, tüm öğrencilere aldıkları mesleki eğitimi ve kendilerini de geliştirerek her zaman mesleki eğitimin ışığında ilerlemeye devam ederek aranan eleman olmaları temennisinde bulundu ve yarışmalarda başarılar diledi.

DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç gerçekleştirdiği konuşmasında Turizm Fakültesi’nde gerçekleştirilecek olan yarışmaların geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Kıbrıslı ünlü şef Zihni Türksel anısına düzenlendiğini belirterek pandemi süresince yapılmayan bu tarz etkinliklere yeniden ev sahibi olarak hizmet vermenin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Sektörün beklentileri doğrultusunda nitelikli iş gücü yetiştirme ve gençleri sektöre hazırlamanın görevleri arasında olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, bu görevi de meslek liseleri ile iş birliği içerisinde gerçekleştirmenin sorumlulukları arasında olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Kılıç, DAÜ Turizm Fakültesi’nin KKTC’de eğitim alanında en güçlü altyapıya sahip eğitim merkezlerinin başlında geldiğini bildirdi. Yarışmalarda meslek lisesi öğrencilerinin mutfak dalında “Sepet Yarışması” ve “Yerel Mutfak Yarışması” kategorilerinde yarışacağını bildiren Prof. Dr. Kılıç,  Öğrencilerin “Servis”, “Kokteyl”, “Barista”, ve “Genel Turizm” alanlarında yarışacağını aktardı.  Prof. Dr. Kılıç, tüm öğrencilere başarılar diledi.

DAÜ Gençlerin Eğitimlerine Destek Vermeye Devam Edecektir

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın katılımlarından dolayı herkese hoş geldiniz diyerek tüm öğrencilere tüm yarışmalarda başarılar diledi. DAÜ Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu ise gerçekleştirdiği konuşmasında yarışmaya ev sahipliği yapmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını belirterek söz konusu yarışmanın öğrencilere tecrübe kazandırmasının yanı sıra büyük bir motive kaynağı olacağının da altını çizdi. Prof. Dr. İşçioğlu, bir devlet üniversitesi olarak DAÜ’nün gençlerin eğitimlerine katkı koyacak bu tarz etkinliklere destek vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

 

DAÜ KKTC’nin Lokomotifi

KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu herkese hoş geldiniz dileklerinde bulunarak yarışmalar ile hedeflerinin küçük coğrafyalardan dünyaya ulaşmak olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, DAÜ ile yapılacak olan bu tarz yarışmaların gelecek yıllarda daha da artmasını temenni ederek DAÜ’nün bu konularda bir lokomotif görevini üstlendiğini bildirdi. Çavuşoğlu,  ülkemizin insan kaynakları bakımından sayısal anlamda az olduğunu belirterek bilgi ve beceri anlamında nitelikli seviyede insan gücü yetiştirmenin önemine değindi. Öğrencilerin sektör ile bir araya gelmesinin son derece önemli olduğunun altını çizen Çavuşoğlu bu bağlamda gerekli düzenlemelerin yapıldığını aktardı. Yarışmaya katılan öğrencilere başarılar dileyen Çavuşoğlu, geleceğin aydınlık olduğunu söz konusu yarışmalardan önemli bireylerin çıkacağına inandığını bildirdi.

Tüm gün devam edecek olan yarışmalar sonunda derece girenlere ödülleri 27 Mayıs 2022, Cuma günü Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ödül töreni ile takdim edilecek.

 

 

 

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ-PDRAM’DAN İRFAN NADİR REHABİLİTASYON MERKEZİ PERSONELİ’NE HİZMET İÇİ EĞİTİM

Sonraki Haber

DAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI’NA BAŞVURULAR BAŞLADI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + seventeen =