Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

YASMIN LEVY Gazimağusa'da

Sefarad şarkılarını flamenkoyla buluşturan, geleneksel ladino müziklerinin yaşayan efsanesi YASMIN LEVY SENTIR Albümünün dünya turnesi kapsamında 31 Ağustos'ta 14. Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali'nde!

 
Kategori  Kategori : Kültür / Sanat / Müzik
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3108
Tarih  Tarih : 27 Ağustos 2010 12:17

 
Sefarad şarkılarını flamenkoyla buluşturan, geleneksel ladino müziklerinin yaşayan efsanesi YASMIN LEVY SENTIR Albümünün dünya turnesi kapsamında 31 Ağustos'ta 14. Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali'nde!
 
15.yüzyıl İspanya'sından tüm Akdeniz'e yayılan en güzel Sefarad şarkılarını sesiyle dinleyenlerin yüreklerine saplayan, Endülüs flamenkosu ateşini geleneksel ladino şarkılarıyla buluşturan Yasmin Levy 14. Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 31 Ağustos'ta Salamis Antik Tiyatro'da KKTC'ye konuk oluyor.   

Vengo'da  kullanılan "Naci en Alamo" şarkısıyla yıldızı parlayan , Financial Times'dan The Guardian'a kadar dünyanın en prestijli yayınlarının dünya müziğinin yükselen süperstarı olarak gösterdiği Yasmin Levy en güzel aşk ve ayrılık şarkılarını 31 Ağustos'ta hayranlarına KKTC'de söyleyecek.

YASMIN LEVY Hakkında

"Bir kere duyduğunuzda bir daha asla unutamayacağınız ses" olarak tarif edilen Yasmin Levy Sefaradların çok kültürlülükle içiçe olan tarihlerini yeniden yaşatıyor. Romance & Yasmin, La Juderia, Mano Suave ve Sentir albümleriyle dünya müziği sahnesin de kısa sürede yıldızı parlayan Kudüs doğumlu Yasmin Levy, Sefarad kültürünü yoğun olarak Anadolu etkileriyle sunarak üzerinde beşyüz yılı aşkın zamanın tozu bulunan şarkıları gün yüzüne çıkarıyor. 

İzmir yakınlarında büyük bir Sefarad cemaatinin içinde doğan babasının kilise korosu şefliği ve şarkı derleyiciliği yapmış olması dolayısıyla bugünkü repertuarının kaynağını bulan Yasmin Levy şarkıcılık kariyerine Flamenko söyleyerek başlamış. Fakat Ladino dilinin yok olmaması adına kendisini ciddi bir sorumluluğun beklediğini fark etmesiyle Sefarad şarkılarına yönelmiş. Yasmin Levy bunu yaparken de İran, İsrail, Paraguay, Türkiye ve İspanya'dan gelen müzisyenlerle çalışmış. Özellikle şarkılarında gitar, perküsyon, darbuka, arp, kontrbas, klarnet, ney, zurna gibi farklı kültürlerden ve disiplinlerden enstrümanları bir arada duymak mümkün. Böylece tüm şarkıların düzenlemelerinde Ortadoğu, Balkan ve İspanya etkilerinin birbiriyle kaynaşması sağlanmış. Geleneksel Sefarad şarkılarının yanı sıra sözü ve müziği Levy'e ait parçalarla dünya müziğinin en etkileyici seslerinden biri olan Yasmin Levy dünya müziğinin en güçlü kadın seslerinden biri.

Dünyanın en önemli basın kuruluşlarından The Guardian'ın 'dünya müziğinin sıradaki Süperstar'ı olarak tanımladığı Yasmin Levy, şarkılarıyla Sefarad müziğinin kalbine dokunuyor. Flamenkoyu da şarkılarıyla ustalıkla harmanlayan sanatçının çizgisi için Financial Times ise şu yorumda bulunuyor "Yasmin'in müziği gerçekten 'dünyaya' ilişkin."

Magusa Konseri bilet satış noktaları ve konser hakkında daha fazla bilgi için;
Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi (0392 366 09 54) 

Yasmin Levy Magusa konserinin bilet fiyatı 25 TL'dir. 

Yasmin Levy Hakkında daha fazla bilgi, görsel ve röportaj istekleri için;
Pasion Turca - Cenk Erdem - 
cenk@pasionturca.net - 0212 274 43 48 - 0533 4994149
 
 

ULUSLARARASI MAGUSA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

14. YAŞINI 24 AĞUSTOS-  7 EYLÜL ARASI DÜNYACA ÜNLÜ STARLAR VE MUHTEŞEM KONSERLER İLE KKTC'DE KUTLUYOR!

 

14 yıldır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kültür sanat dünyasının nabzını tutan ve sanatseverleri  dünyaca ünlü starlar ile buluşturan festival bu yıl da birçok yerli ve yabancı starı Kuzey Kıbrıslılar ile buluşturmaya hazırlanıyor.

 

Tarihle sanatın içiçe olduğu Gazimağusa'da ,24 Ağustos'ta Salamis Antik Tiyatrosu'nda dünyaca ünlü efsane reggae grubu The Wailers konseri ile başlayacak olan 14.Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali, 7 Eylül'de Salamis Antik Tiyatro'da Buika konseri ile son bulacak.

 

Namık Kemal'in 38 ay sürgünde kaldığı, Leonardo Da Vinci'nin tasarladığı Liman Kapısını ve Shakespeare'in ünlü Othello eserine ilham kaynağı olan Othello Kalesini barındıran Mağusa şehri geçen seneki festivalde 30.000'i aşkın seyirciyi ağırlamıştı.

 

Son 14 yıl içinde Nilüfer, Candan Erçetin, Sertab Erener, Zülfü Livaneli, Timur Selçuk, Yıldız İbrahimova, Bülent Ortaçgil, Özdemir Erdoğan, Burhan Öçal, Leman Sam, Teoman, Okay Temiz, Kardeş Türküler, Laço Tayfa, Ezginin Günlüğü, Ferhat Göçer, MFÖ, Özlem Tekin, Işın Karaca, Zuhal Olcay, Mor ve Ötesi ve Teoman gibi Türk yıldızları ve Loreena McKennitt, Bonnie Tyler, Cesaria Evora, Boney M, Monica Molina, Pink Martini, Goran Bregovic, Vicente Amigo, Weather Girls,Tango'nun Divası Amelita Baltar, Los Vivancos, Roby Lakatos, Los Paraguayos, Aswad, Paco Pena ve grubu, Bolsoy Balesi, Compania Aida Gomez, Jazzing Flamenco by Compania Antonio Najarro, Viktorio Tolstoy, Third World gibi dünyaca ünlü isimleri ağırlayan

festivalin bu seneki programı aşağıdaki gibi sıralanıyor;

 

24 Ağustos 2010 - The Wailers

26 Ağustos 2010 - Zerrin Özer

31 Ağustos 2010 - Yasmin Levy
2 Eylül 2010 - Fatih Erkoç

3 Eylül 2010 - Cypress Classica

6 Eylül 2010 - Koçani Orkestar

7 Eylül 2010 - Buika

 

Geçtiğimiz senelerde katılımın çok yüksek olması nedeniyle tüm etkinliklerin muhteşem atmosferi ile Salamis Antik Tiyatroda gerçekleşecek olan festivale bu sene Türkiye ve Güney Kıbrıs'tan da yüksek bir katılım bekleniyor.

 

Magusa Belediyesi tarafından düzenlenen festival hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

http://www.magusa.org/festival 

 

Bilet satış noktaları & Festival Hakkında daha fazla bilgi için;

Gazimağusa Belediye Halkla İlişkiler Birimi (0392 366 09 54)

 

Bilet Fiyatları: Cypress Classica konseri için bilet fiyatı 10 TL; diğer tüm konserlerin bilet fiyatları 25 TL'dir.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kültür / Sanat / Müzik

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi