Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

KKTC DİABET ÇALIŞTAYI YAPILDI.

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği tarafından 16-21 Ağustos tarihleri arasında Salamis Bay Conti Resort Otelde yer alan Kaliteli Yaşam Yaz Kampı, bugün gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs Diyabet Yönetimi Çalıştayı'la sona erdi.

 
Kategori  Kategori : Sağlık
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2343
Tarih  Tarih : 21 Ağustos 2010 17:33

 

KKTC DİABET  ÇALIŞTAYI YAPILDI.         

 

          MHA - Kıbrıs Türk Diyabet Derneği tarafından 16-21 Ağustos tarihleri arasında Salamis Bay Conti Resort Otel’de yer alan “Kaliteli Yaşam Yaz Kampı”, bugün gerçekleştirilen “Kuzey Kıbrıs Diyabet Yönetimi Çalıştayı” la sona erdi.

 

          Sağlık Bakanı  Dr.Ahmet Kaşif’in de katıldığı çalıştayda ilk konuşmayı Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca yaptı.

 

          Arca, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği’nin böylesi çalışmaları kronik bir rahatsızlık olan diyabetin yaygınlaşmasını önlemek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

          Böylesi toplantılara sadece diyabetlilerin değil, diyabetli yakınlarının da katılması gerektiğini dile getiren Arca, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere çalıştaya katkı koyan ve katılan herkese teşekkür etti.

 

          Ardından Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif tarafından çalıştayın açılış konuşması yapıldı.

 

          Dr.Kaşif, dünyada olduğu gibi ülkemizde de diyabet hastalığının giderek yaygınlaştığını belirterek, diyabetin göz rahatsızlıkları, dolaşım ve kalp, damar hastalıkları gibi birçok hastalığı tetiklediğini söyledi.

 

          Böylesi çalıştayların korunma ve tedavi yöntemlerinin tartışılması açısından çok faydalı olduğuna işaret eden Dr.Kaşif, “diyabetle ilgili bir proje başlatmak zorundayız. Bizden sonra gelecek nesiller için diyabetsiz bir dünya yaratmalıyız” dedi.

 

          Konuşmanın ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ve Kıbrıs Türk Diabet Derneği Başkanı Caner Arca tarafından Sağlık Bakanı Dr.Ahmet Kaşif’e plaket takdim edildi.

 

          Daha sonra çalıştaya geçildi.

 

          Çalıştayda; Diabetli Aynur Hoca, Diyetisyen  Feriha Balkır, Diyabet Eğitim Hemşiresi Enver Bozkurt, Sağlık Psikoloğu Dr. Aslı Niyazi, Endokrin Uzmanı Dr. Hasan Sav, İlaç Eczavcılık Dairesi’nden Eczacı Ayşe Gökyiğit, Dr. Burhan Nalbantoğlu Başhekimi Dr. Rifat Siber, Kıbtıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, Türkiye Diyabet Vakfı Kurulu ve IDF-Europe Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Şehnaz Karadeniz, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz diyabet  hakkında konuşmalar gerçekleştirdiler.

Çalıştaya katılan DAÜ Sağlık Bilimleri  Fakültesi dekanı Dr.Hülya Harutoğlu da diabetlilere fiziksel aktivite ve ayak bakımı ve diğer ilgili  konularda  DAÜ Sağlık Merkezi olarak yardıma hazır  olduklarını açıkladı.

 

Çalıştay sonunda diabettliler ve yakınları çeşitli konularda sorular sordular ve ilgililerden cevaplar aldılar.

Çalıştay konuşmaları yayında dönüştürülecek.(mağusa haber ajansı – ismet ezel )

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi