Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

Oruç Tutan Vatandaşlar

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış ÖZTÜRK;ün UZMAN GÖRÜŞLERİ

 
Kategori  Kategori : Sağlık
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 2387
Tarih  Tarih : 18 Ağustos 2010 15:06

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ORUÇ TUTANLARA BESLENME ÖNERİLERİNDE BULUNDU

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Halkla İlişkiler Basın Müdürlüğü Oruç Tutan Vatandaşlar  yönelik DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi  Yrd. Doç. Dr. Barış ÖZTÜRK’ün UZMAN GÖRÜŞLERİNİ aldı.

Yaz sıcakları ve ramazan orucunun bir arada yaşandığı bir ağustos ayında sağlıklı ve dengeli beslenme yaşam fonksiyonlarımızın zarar görmemesinde önemli bir etken. İslam dini açısından kutsal bir olay olan ramazan orucu, bilimsel literatürde uzun süreli kontrollü açlık olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde bu yıl eğitim vermeye başlayacak olan Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev alacak olan Yrd. Doç.Dr. Barış ÖZTÜRK, oruç tutan bireylerin sağlıklı beslenme konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sorularımızı yanıtladı.

            *Dünyanın çeşitli bölgelerinde kutsal olarak kabul edilen ramazan orucu özellikle yaz aylarına denk geldiğinde uzun süreli bir açlık olgusuna dönüşüyor. Bunu insan fizyolojisi açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

            Uzun süreli açlık dediğimiz durumda vücudun gereksinim duyduğu öğelerin alınmamasını takiben kaslarımız ve depo yağlarımız enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlanmaktadır. Yumuşak kas dokularımız (özellikle kalp kasları) çok hızlı bir şekilde çözünme özelliğine sahip olduğundan, bu durumda hayati risklerin artması söz konusu olmaktadır. Diğer bir yandan depo yağların gereğinden fazla enerjiye dönüşümü sonucu vücutta keton cisimcikleri dediğimiz zararlı maddelerin miktarı artmakta sağlık açısından riskli durumlar meydana gelebilmektedir. Ramazan orucu, kontrollü bir açlık olgusu olduğu için günün belirli saatlerinde besin tüketimine olanak sunmaktadır. Besin tüketiminin mümkün olduğu saatlerin iyi değerlendirilmesi uzun süreli açlığın meydana getirdiği olumsuz durumlardan bir miktar arınmamızı sağlayabilmektedir.

            *Uzun süreli açlık sonucu meydana gelen risklerin ramazan orucunda da meydana gelmemesi için halkımıza neler önerebilirsiniz?

            Biraz önce belirttiğim uzun süreli açlık günlerce hatta haftalarca devam edebilmektedir. Fakat uzun süreli kontrollü açlık dediğimiz ramazan orucu her gün besin tüketiminin serbest olduğu saatleri içermektedir. Ramazan orucunda uyulması gereken ilk beslenme kuralı öğün atlamamaktır. Çünkü 12-19 saat sürebilen açlık sürecine adapte olabilmek için almamız gereken besin öğelerini 2-4 öğünde ve aralıklı zamanlarda tüketmek vücut fizyolojisini açlığın olumsuz etkilerinden korumakta daha etkilidir. Uzun süreli açlık sonrası bir anda aşırı miktarda besin tüketimi kan basıncında ani yükselmelere, sindirim sistemi problemlerine, solunum sistemi problemlerine vs neden olabilmektedir. Bu tip olumsuzluklara maruz kalmamak için yemeğe başlamadan önce su içmek kan akışının normale dönmesini, az miktarda basit şeker tüketmek kan şekerinin normale dönmesini sağlayacaktır. Ardından düşük kalorili ve sindirimi kolay olduğu için çorba ve bunun yanında salata/meyve tüketmek uygun bir seçim olabilir. Çorba ve salata tüketiminin ardından bir süre ara verilmesi, daha sonra ana yemeklerin tüketimine geçilmesi ve tüketilmesi gereken kadar yemeklerin servis edilmesi kontrolün sağlamasında etkili olacaktır. Tüm bunların yanında aralıklı olarak bol bol su tüketimi son derece yararlı olacaktır.

            *Ramazan sofrasında besin seçimi konusunda neler dikkat edilmesi gerekir?

            İftar ve sahur öğünleri için doğru besinlerin seçimi, gerekli besin öğelerinin optimal miktarda alınmasına imkan sağlayacaktır. Biz besinleri genellikle dört grupta inceliyoruz ve bunların tüketilmesi gereken miktarını üst üste koyduğumuzda bunu bir piramide benzetiyoruz. Ekmek tahıl grubu, et-kurubaklagil grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu olarak gruplandığımız besinlerin her grubundan her gün mutlaka tüketmemiz gerekiyor. Bu yüzden günlük besin seçiminde bunları baz alarak iftardan başlayarak sahura kadar bu gruplardan tüketmeye gayret göstermeliyiz.

            *Bazı özel hastalıklara, şeker hastalığı, hipertansiyon vb.  hastalıklara sahip bireylerimiz için önerileriniz nelerdir.

            Bildiğimiz gibi şeker hastaları azar azar ve sık sık tüketilen altı öğünde beslenmek zorundadırlar. Bu hastaların bir kısmıda insülin kullanmak zorundadırlar. Kan şekerinde meydana gelebilecek ani düşüşler hastayı komaya sokmakta ve ölümüne neden olabilmektedir. Bu sebeple konu uzmanlarının ortak görüşü bu hastaların oruç tutmaması yönündedir. Hipertansiyon ve diğer kalp-damar hastaları, karaciğer ve böbrek yetmezliğine sahip bireyler için de uzun süreli açlık büyük olumsuzluklara neden olabilmektedir. Zaten oruç tutmak için mutlaka sağlıklı olmak gerektiği unutulmamalıdır.

            *Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz.

            Ben de tüm Kıbrıs halkına sağlıklı bir ramazan ayı diliyorum.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

VETERİNER HEKİM NURETTİN ÖZTÜRK [ 26 Ekim 2010 17:55 ]

Yard.Doç.Dr.Barış ÖZTÜRK Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak hem Kıbrıs halkı ile Türkiye Cumhuriyeti halkı arasında bir dostluk köprüsü oluşturulmasında hem de yarınlarımızın gençlerinin meslek kariyerlerini geliştirilmesinde çok kutsal hizmetler vereceğinden bir baba olarak gurur duyuyorum.Tüm Kıbrıslılara ve orada yaşamını sürdüren herkese saygı , sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi