Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

Lara Park Otel Projesinin temeli törenle atıldı.

2.000 yatak kapasiteli otel, Kuzey Kıbrısın en büyük turizm yatırımı olacak
ETS Grouptan KKTCye 140 milyon dolarlık dev yatırım

 
Kategori  Kategori : Ekonomi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5860
Tarih  Tarih : 20 Temmuz 2010 14:25

2.000 yatak kapasiteli otel, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük turizm yatırımı olacak

ETS Group’tan KKTC’ye 140 milyon dolarlık dev yatırım

§  ETS Group’un 140 milyon dolarlık yatırımla Girne’de inşa edeceği, tamamlandığında 2 bin yatak kapasiteli olacak Lara Park Otel Projesi’nin temeli törenle atıldı.

§  KKTC’nin en büyük turizm yatırımı niteliğindeki projenin temel atma törenine, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst ile çok sayıda KKTC’li bakan ve Türkiye’den dokuz milletvekili katıldı.

§  ETS Group Başkanı Murat Ersoy: Bu proje, KKTC’nin geleceğine verdiğimiz önemin ve buradaki kalıcılığımızın bir simgesidir. Bu projenin de vereceği enerjiyle KKTC’ye taşıdığımız turist sayısını 20 binlerden 65 binin üzerine çıkaracak, KKTC ekonomisine sağladığımız katma değeri çok daha üst seviyelere taşıyacağız. Yıllardır olduğu gibi KKTC ekonomisi için taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz.

§  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek: Vatanseverliğin bir bedeli var. Kuru kuruya vatanseverlik olmaz. Bu yatırım hem Türkiye hem de KKTC’ye yönelik vatanseverliğin en somut örneklerinden biridir...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bir büyük projenin temel atma töreninin heyecanını yaşadı. Türkiye’nin lider turizm grubu ETS Group tarafından 140 milyon dolarlık Lara Park Otel Projesi adını taşıyan dev turizm yatırımının temeli, 19 Temmuz 2010 Pazartesi günü düzenlenen görkemli bir törenle Girne’de atıldı. Tamamlandığında 2 bin yatak kapasitesine sahip olacak proje, bugüne kadar KKTC’de yapılan en büyük turizm yatırımı olma özelliği taşıyor.

ETS Group Başkanı Murat Ersoy’un evsahipliğinde düzenlenen törene, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst’ün yanı sıra Türkiye ve KKTC’den çok sayıda bakan, milletvekili ve üst düzey yönetici katılırken, yapılan konuşmalarda projenin, KKTC’nin geleceği açısından taşıdığı öneme ve KKTC ekonomisine sağlayacağı katma değere dikkat çekildi. Konuşmalarda, kendisi de bir KKTC vatandaşı olan ETS Group Başkanı Murat Ersoy’a, bu büyük yatırım için teşekkür edildi.

ETS Group Başkanı Murat Ersoy, KKTC’ye Türkiye tarafından verilen güçlü desteğin ekonominin önde gelen aktörleri tarafından da devam ettirilmesi gerektiğini belirterek başladığı açılış konuşmasında, “Bugün burada, iki ülkenin en üst düzey temsilcilerinin ortaya koyduğu tablo, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs arasındaki bağın ne derece güçlü olduğunu bir kez daha herkese göstermektedir. Biz de ekonomi dünyasının, özellikle de turizm sektörünün lider kuruluşu olarak, ekonomik gücümüz, atılımlarımız ve yatırımlarımızla, bu tarihsel, sosyal ve ekonomik bağı daha da güçlendirmenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

 

 

 

 

Ø  Ersoy: KKTC için iş ve hizmet üretmeye, taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz

Turizmin, KKTC’nin bugününe olduğu kadar geleceğine da damgasını vuracak sektör olduğuna dikkat çeken, dolayısıyla KKTC’nin kalbinin turizmle attığını vurgulayan Ersoy, “Kuzey Kıbrıs’a bugüne kadar yapılmış en büyük turizm yatırımı özelliğine sahip olacak Lara Park Otel Projesi,

KKTC’ye verdiğimiz önemin göstergesidir. Bu yatırımımızla KKTC’nin hayat damarlarına kan pompalıyor, KKTC’yi daha güçlü ve dinamik hale getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Ersoy, şunları söyledi:

“Biz ETS Group olarak, entegre turizm hizmetleri sunan ve çatısı altında Atlasjet, Etstur, Didimtur, Voyage Otelleri ve Lamer Otelleri gibi çok sayıda şirket bulunduran, Türkiye’nin iç pazardaki en büyük turizm grubuyuz. 4 bine yakın çalışanımızla, 2009 yılında 500 milyon dolarlık ciro gerçekleştirdik. Havayolumuz ve turizm şirketlerimizle yıllardır KKTC’ye turist taşıyarak, KKTC’nin bir parçası haline gelmiş durumdayız. Ekonomik faaliyetlerimizle Kuzey Kıbrıs’ın refahı ve gelişmesi için yıllardır taş üstüne taş koyduk. Şimdi, KKTC’nin temellerini daha da güçlendirecek, dev bir projeye imza atıyoruz. ETS Group olarak, KKTC’nin geleceği için iş ve hizmet üretmeye, taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz. Lara Park Otel Projesi, KKTC ekonomisini büyütürken, ETS Group ile KKTC arasındaki bağı da güçlendirecektir.”

Proje tamamlandığında uluslararası bir otel zincirini de KKTC’ye taşımayı hedeflediklerini ifade eden Ersoy, KKTC’ye gelecek uluslararası nitelikle bir turizm zinciri, KKTC’ye gelecek turist sayısının artışında bir sigorta işlevi taşıyacağı gibi, yeni otel zincirlerinin ve turizm yatırımcılarının iştahını artıracaktır. Bizim anlaşma yapacağımız zinciri yenilerinin takip etmesi, yabancı ülkelerden KKTC’ye turizm yatırımlarının artması, KKTC ekonomisi ve turizmi için çok büyük rahatlık ve avantaj sağlayacak, KKTC’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek verecektir. KKTC’nin sadece Türkiye’den değil, yurtdışından da daha fazla turiste ve yatırımcıya ihtiyacı var” dedi.

Kendisinin aynı zamanda KKTC vatandaşı olduğunu ifade eden Ersoy, “Bir KKTC vatandaşı olarak, böylesi bir yatırıma imza atacak olmak, beni kişisel olarak da çok heyecanlandırıyor, onurlandırıyor, gururlandırıyor” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olduğum kadar KKTC’nin de bir vatandaşıyım. Bir ülkenin vatandaşı olmak, o ülkeye karşı sorumluluk taşımak, kendi geleceğini o ülkenin geleceğiyle bir bütün olarak görmek demektir. Ben böyle düşünüyor, böyle hissediyor, bunun gereğini yerine getirmeye çalışıyorum. Dolayısıyla, Lara Park Otel Projesi, kişisel olarak benim açımdan, bir turizm kompleksi olmaktan çok daha öte, çok daha özel bir anlam taşımaktadır. Bu anı benimle paylaşmış olduğunuz için hepinize müteşekkirim.”

Ø  2 bin yataklı dev turizm kompleksi KKTC’nin en büyük turizm yatırımı olacak

140 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek ve KKTC’nin en büyük turizm yatırımı olacak projenin iki aşamada tamamlanacağını söyleyen ETS Group Başkanı Ersoy, Lara Park Otel Projesinin ayrıntılarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“KKTC’nin Anadolu’ya bakan yüzü Girne’de inşa edeceğimiz otelin, bugün temellerini atarak fiilen başlattığımız ilk aşaması Mart 2013’te tamamlanacak ve bin 500 yataklı bir tesisi hizmete açmış olacağız. Projenin bu ilk aşaması 100 milyon dolara mal olacak. Projenin yapımına kesintisiz bir şekilde devam edilmesiyle ikinci aşama Mart 2015 tarihinde tamamlanacak. İlk aşamaya ilave olarak bu aşamada inşa edilecek 500 yatak kapasitesiyle birlikte otelimizin tamamı 2 bin yatak kapasiteli, dev bir turizm kompleksi haline gelecek. Projenin ikinci aşaması için 40 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Dolayısıyla, toplam yatırım tutarımız 140 milyon dolar olacak. Proje tamamlandığında KKTC’nin en büyük turizm yatırımı olacak.”

İlk aşama tamamlandığında otelin yıllık konuk ağırlama kapasitesinin 45 bin kişi olacağını kaydenen Ersoy, bu kişilerin 25 bininin doğrudan ETS Group aracılığıyla, kalan 20 bin kişinin ise diğer tur operatörleri aracılığıyla getirilmesini hedeflediklerini söyledi.

Ø  22 bin turist sayısını 65 binin üzerine çıkaracağız

Bu büyük turizm kompleksinin kapasitesini maksimum ölçüde kullanmasını sağlamak amacıyla, ETS Group olarak KKTC’ye taşıdıkları turist sayısını hızla artırma yönünde planlarını yaptıklarının altını çizen Ersoy, 2009 yılı sonu itibariyle KKTC’ye yaklaşık 22 bin kişi taşıdıklarını, 2013 yılına kadar bu rakamı 65 bin ve üzerine taşımayı hedeflediklerini ifade etti.

Bu kişilerin 25 binini Lara Park Otel’de, 40 binini ise diğer otellerde konaklatmayı planladıklarını belirten Ersoy, “ETS Group’un yoğun çabalarıyla KKTC’ye gelecek turist sayısı kayda değer ölçüde artış gösterecektir” dedi.

Ø  Doğrudan ve dolaylı etkisiyle KKTC ekonomisine büyük katkı

Murat Ersoy, konuşmasında, Lara Park Otel Projesinin ilk aşaması tamamlandığında 420 kişiye, ikinci aşamasında ise ilave 180 kişiyle birlikte toplam 600 kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlanmış olacağını belirtirken, projenin KKTC ekonomisine katkısına ilişkin olarak şunları söyledi:

“Turizm sektörü, inşaat sektörüyle birlikte, etkilediği ve beslendiği yan sanayilerin yaygınlığı nedeniyle ekonomik katma değeri en yüksek olan sektörlerdir. Dolayısıyla, bu sektörlere yapılan yatırımların, ülkelerin ekonomik kalkınma ve gelişmesine dolaylı etkileri de çok yüksektir. Lara Park Otel Projesi de doğrudan ve dolaylı ekonomik etkileri itibariyle, KKTC ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.”

KKTC’nin sadece belirli dönemlerde değil 52 hafta yaşanacak bir cazibe merkezi haline getirilmesi yönündeki çabalara da destek vereceklerini söyleyen Ersoy, Lara Park Otel Projesinin, kongre turizmine uygun mimarı tasarımı, golf turizmine imkan veren düzenlemesi, uluslararası etkinliklere evsahipliği yapabilecek yüksek kalitede hizmet ve imkanlarıyla, ETS Group ve KKTC’nin yüz akı bir proje olacağını vurguladı.

Ø  Temel atma törenine KKTC ve Türkiye’den büyük ilgi

Lara Park Otel Projesi için yapılan temel atma törenine, gerek KKTC ve gerekse Türkiye tarafından yoğun ve üst düzeyde katılım dikkat çekti. KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün yanı sıra KKTC hükümetinden çok sayıda bakan törende yer alırken, Türkiye’den törene şu milletvekilleri katıldı: Murat Başesgioğlu, Necati Çetinkaya, Ali Er, Zeki Ergezen, Şevket Gürsoy, Zülfikar İzol, Saffet Kaya, Fehmi Hüsrev Kutlu, Cemal Togar.

Ø  Cemil Çiçek: Vatanseverliğin bedeli var

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek açılış töreninde yaptığı konuşmada vatanseverliğin bazı bedelleri olduğunu söyledi. Turizmin Türkiye ve KKTC için hayati öneme sahip olduğunu anlatan Çiçek, KKTC’nin yatırım açığı ve yatırım aşkı olduğunu kaydetti. Çiçek “Vatanseverlik böyle kuru kuruya olmuyor, bunu somut işlerle göstermek lazım. Ets Group da bu yatırımla hem Türkiye’ye hem de yavru vatan KKTC’ye karşı vatanseverliğini bir kez daha ispatlamış oldu” diye konuştu. Bu tarz yatırımların yabancı yatırımları çekme konusundaki önemine de dikkat çeken Çiçek, böylece uygulanan ambargoların kaldırılması konusunda atılacak adımların hızlanmasını ümit ettiğini de ifade etti.

 

Ø  KKTC Başbakanı Küçük: Anavatanın yatırımları bize güç veriyor

KKTC Başbakanı İrsen Küçük “Anavatan girişimcilerinin yaptığı yatırımlar bizlere güç vermektedir. Bu yatırımların artması daha güçlü bir ekonomiye sahip olacağımzın işaretidir. Bugün temelini attığımız bu yatırımın, açılışını yapacağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu. Eğitim ve turizmin KKTC ekonomisinin en önemli iki gelir kaynağı olduğunu anlatan KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst “En büyük gücümüzü Türkiye’den ve Türk girişimcilerden almaktayız. Turizm alanında atılacak adımlar ülke ekonomisinin kalkınmasında en önemli konuların başında gelmektedir. Ülkemize Türkiye’den yeni yatırımcıları da davet ediyorum. Onların yapacağı bu yatırımların yaratacağı potansiyel bizleri siyasi anlamda da daha ileri taşıyacaktır” dedi.

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi