Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

DAÜ-SAGAM 4. ULUSLARARASI SUALTI ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI .

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi (DAÜ-SAGAM) tarafından DAÜ Rektörlüğünün desteğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Sualtı Araştırmaları Sempozyumu ve 6. Fotoğraf ve Film Festivali bu yıl 18 - 20 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

 
Kategori  Kategori : Doğu Akdeniz Üniversitesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 4038
Tarih  Tarih : 05 Mart 2010 14:00

Sempozyum ve Festivalle ilgili açıklamalarda bulunan DAÜ-SAGAM Başkan Yardımcısı ve Sualtı Arkeoloğu Hakan Öniz, 4. Uluslararası Sualtı Araştırmaları Sempozyumu’na bu yıl ilk kez Azerbaycan Kültür Bakanlığı uzmanlarının da katılacağını söyledi. Azerbaycan UNESCO delegasyonu temsilcisi Ulviya İmamverdiyeva  başkanlığında gelecek olan Azeri heyette Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi’nden arkeologların yer alacağını açıklayan Öniz, sempozyum kapsamında “Azerbaycan’a Sualtı Arkeolojisinin Tarihi” isimli bir sunum ve fotoğraf gösterisi yapılacağını ve Azerbaycan heyeti ile sualtı arkeolojisi konusunda geleceğe yönelik ortak çalışmalar yapılması konusunun görüşüleceğini kaydetti.

Azerbaycan heyeti ile ele alınacak konular arasında TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) bünyesinde “Kültürel Miras ve Arkeoloji” kurulu oluşturulmasının da bulunduğunu belirten Hakan Öniz, TÜRKSOY’un Türk halklarının kültür ve sanat alanındaki işbirliğini genişletme amacıyla faaliyetler sürdürmekte olduğunu ve üyeleri arasında Azerbaycan Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, Türkmenistan ile Altay Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti, Gagavuz Yeri , Hakas Cumhuriyeti  , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Saha (Yakut) Cumhuriyeti , Tataristan Cumhuriyeti , Tıva Cumhuriyeti’nin yer aldığını kaydetti. 

4. Uluslararası Sualtı Araştırmaları Sempozyumu’na 20 ülkeden fazla şahsen veya fotoğraf yolu ile katılım beklendiğinin altını çizen Hakan Öniz, bu ülkeler arasında Türkiye, K.K.T.C, Azerbeycan, Nijerya, Almanya, İngiltere, Mısır, Rusya, Ukrayna, Fransa, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, İspanya ve Mesika olduğunu belirtti. Hakan Öniz 6. Sualtı Fotoğraf ve Film Festivali hakkında da bilgi aktardı. Festival boyunca her yıl olduğu gibi bu yıl da sualtı fotoğraf ve film gösterimlerinin olacağını açıklayan Öniz, Festival çerçevesinde ayrı bir kategori şeklinde olacak olan ve yalnızca K.K.T.C’de çekilmiş fotoğrafların yer alacağı bir yarışma düzenleneceğini belirterek, Kıbrıs adası ile ilgili sualtı fotoğraflarının beklendiğini ve film ve fotoğraf  yarışmalarında dereceye girenlerin Antalya-Kemer tatili kazanacaklarını açıkladı.

 

DAÜ-SAGAM DENİZ ALTI BİLİMLERİ KONUSUNDA İLK BEŞTE

 

DAÜ-SAGAM Başkan Yardımcısı ve Sualtı Arkeoloğu Hakan Öniz DAÜ-SAGAM’ın 9 yıldır çalışmalarını sürdüren uluslararası onay almış bir organizasyon olduğunu ve almış olduğu eğitimler sonunda uluslararası sertifikalar verdiğini vurgulayarak,  SAGAM’ın vermiş olduğu sualtı eğitimleri sonunda SSI (Scuba Schools Internatıonal), balık adam eğitimi üzerine DAN (Divers Alet Network), dalış ilk yardım üzerine EUFA (Avrupa Sualtı Fotoğrafçılığı Birliği) gibi dünyanın her yerinde geçerliliği olan sertifikalar verdiğini belirttti. Öniz ayrıca, DAÜ-SAGAM’ın deniz altı bilimleri konusunda dünyanın en büyük beş üniversitesi arasına girdigini iddia edebileceklerini de vurguladı. Hakan Öniz son olarak DAÜ-SAGAM’ın eğitmen düzeyine kadar eğitim verebileceğini ve değişik ülkelerden eğitim verdikleri öğrencilerinin İran, Türkiye ve Dubai gibi değişik ülkelerde kendi eğitim merkezlerini açtıklarını belirtti.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

GünerÖzler [ 15 Mart 2010 13:35 ]

Bir adada Sualtı ile ilgili Sempozyumun olması kadar anlamlı birşey olamaz. Bu anlamda Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni kutluyorum. Sempozyuma Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nden bir sualtı arkeoloğu olarak katılacağım. Sualtı Arkeolojisinde yeni yöntemler isimli bir bildiri sunacağım. Amacım aynı zamanda oradaki meslektaşlar ile de fikir alışverişinde bulunmak. Bu etkinliği düzenleyenlere sonsuz teşekkürler.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Doğu Akdeniz Üniversitesi

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi