Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

ŞEHİT CENAZESİ

Kayıplarla ilgili yapılan kazılarda kemikleri bulunan Başbakan Dr.Derviş Eroğlu'nun eşi Meral Eroğlu'nun kardeşi Şehit Hasan Yılmaz Ahmet Gazimağusa'da toprağa verildi.

 
Kategori  Kategori : Vefat Edenler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3034
Tarih  Tarih : 11 Ocak 2010 08:16

 

ŞEHİT CENAZESİ        

 

Kayıplarla ilgili yapılan kazılarda kemikleri bulunan Başbakan Dr.Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu’nun kardeşi Şehit Hasan Yılmaz Ahmet Gazimağusa’da toprağa verildi.

Şehit Hasan Yılmaz Ahmet için ilk olarak uzun yıllar futbol oynadığı Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’nde bir tören düzenlendi. Akabinde Lala Mustafa Paşa Camii’de kılınan öğle namazının ardından, şehidin naaşı düzenlenen askeri törenle eski Gazimağusa Kabristanlığı’nda, anne ve babasının yanına defnedildi.

31 Aralık 1963’te Eylence Barikatı’nda EOKA’cı Rumlar tarafından şehit edilen Hasan Yılmaz Ahmet’in cenaze törenine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Hasan Bozer, Başbakan Dr.Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu ve ailesi, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Milli Eğitim, Gençlik  ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Hamza Ersan Saner, Sağlık Bakanı Dr.Ahmet Kaşif, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı, Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerini temsilen Merkez Komutanı Piyade Kıdemli Albay Abdülkadir Cüneyt Giray, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nı temsilen 4. Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Erdinç Korkuter, Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ,Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp,Lefkoşa belediye başkanı Cemal Bulutoğulları, Gazimağusa Polis Müdürü Erdal Emanet, bazı milletvekilleri, Ulusal Birlik Partisi’nin ileri gelenleri, bazı belediye başkanları, şehidin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehit Hasan Yılmaz Ahmet için Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’nde düzenlenen ilk anma töreninde, şehidin naşı sporcular tarafından tören yerine taşındı. Ardından Başbakan Dr.Derviş Eroğlu bir konuşma yaptı.

Eroğlu, şehit Hasan Yılmaz Ahmet’le çocukluk yıllarından itibaren çok iyi iki arkadaş olduklarını belirterek, uzun yıllar birlikte futbol oynadıklarını,  okul arkadaşlığı yaptıklarını söyledi.
Kendisinin ülkenin en iyi futbolcuları arasında olduğunu ifade eden Eroğlu, “Kıbrıs’ın yetiştirdiği ender futbolculardandı Mağusa’yı çok severdi ve Mağusa Türk Gücü’nde oynamaktan da gurur duyar, MTG’li olmayı şeref sayardı” dedi.
Başbakan Dr.Derviş Eroğlu zaman, zaman konuşmakta zorlandı ve ağladı  duygu dolu anlar yaşandı.
Onun vatanın özgürlüğü için mücadele verirken hayatını kaybettiğini, şimdi de çok sevdiği Mağusa’nın halkı karşısında olduğunu dile getiren Eroğlu, naşının 46 yıl başka topraklarda kaldığını ama artık kendi vatan topraklarına defnedileceğini söyledi.
Eroğlu, “temennimiz bu gibi acılar bir kez daha yaşanmasın, kurduğumuz devlet çatısı altında özgürce yaşayalım, hiçbir anne, baba bir daha evlat acısı yaşamasın”, Allah rahmet eylesin” dedi.
Daha sonra Şehit Hasan Yılmaz Ahmet’in Mağusa Türk Gücü’nde futbol oynadığı yıllarda antrenörlük yapan Ali Eşrefoğlu kısa bir konuşma yaparak, onun çok iyi bir orta saha futbolcusu olduğunu söyleyerek, kendisine Allah’tan rahmet diledi.
Konuşmaların ardından şehit Yılmaz’ın giydiği 9 numaralı forma kardeşi Meral Eroğlu’na takdim edilerek, buradaki tören sona erdi.
Akabinde Lala Mustafa Paşa Camii’ne geçildi.
Başbakan Dr.Derviş Eroğlu burada da bir konuşma yaptı ve bir ara ağladı 
Ailenin 46 yıldan beridir acı çektiğini belirten Eroğlu, “ kolay değil rahmetliyle uzun yıllar arkadaşlık ettim, sonra eniştesi oldum, ama hep kardeş olduk, kardeşlik sevgisiyle birbirimize bağlandık. Anne, babasının uzun yıllar acı dolu beklentisini gördüm. Bugün ona karşı son görevimizi yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Her iki toplumun da çok büyük acılar yaşadığına vurgu yapan Eroğlu, cenazenin bulunmasında yardımı olan herkese teşekkür etti.
Kılınan cenaze namazının ardından, kortej oluşturularak şehidin naşı eski Gazimağusa Kabristanlığına götürüldü. Burada gerçekleştirilen askeri törenle şehidin naşı anne ve babasının mezarı yanına defnedildi.
Törende ilk olarak saygı atışı yapıldı, ardından Türk bayrakları Meral Eroğlu’na takdim edildi. Defin işlemi gerçekleştirilerek tören sona erdi.(mağusa haber ajansı – ismet ezel )

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Vefat Edenler

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi