Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

PEDİATRİ ÜZERİNE BİR SOHBET

Pediatri, adını yunancadan alan ve bilindiği üzere çocuk doktoru anlamına gelen tıp dünyasının bir uzmanlık alanıdır.

 
Kategori  Kategori : Sağlık
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3292
Tarih  Tarih : 05 Ekim 2009 23:01

                    PEDİATRİ  ÜZERİNE  BİR  SOHBET

 

  Pediatri,  adını  yunanca’dan alan ve bilindiği üzere ‘çocuk  doktoru’ anlamına gelen tıp dünyasının bir uzmanlık alanıdır.Her türlü çocuk hastalığı ile ilgilenen bu dal kendi arasında pediatrik onkoloji,pediatrik psikoloji  vb  gibi gruplara ayrılmaktadır.

 

 Gazimağusa tıp hastanesi ,pediatri bölümü  doktorlarından dr. Cemal  Mert ile pediatri ve önemi  üzerine  bir konuşma gerçekleştirdik.Dr .Mert , konuşmasına pediatri’ nin anlamı ve içerdiği konuları üzerine bir tanım yaparak  başladı.KKTC’  de  70  kadar çocuk doktoru olduğunu dile getiren Mert 10  civarında  faal olmayan emekliliğe ayrılmış 60 civarı ise faal olan pediatrist olduğunu ekledi. Bu sayının yeterli olduğunu söyleyen Mert ergenlik çağına kadar  yani 14 -15  yaş arası çocukların çocuk doktorlarına mauyene olabileceğini ama bu durumun   da bazen değişebileceğini vurgulayan Mert  ergenlik dönemindeki çocukların  kendilerini ne yetişkin ne de çocuk gibi hissetmediğinden dolayı  çocuk doktorlarına  muayene olmak istemediklerini  belirtti .Bundan dolayı ergenlik  dönemindeki hastaları  Lefkoşa’da açılan ADÖLASAN  klinigine yönlendirdiklerini  belirten Mert bu merkezin  ayrı bir branş dalı olduğunu, sadece ergen  sağlığı merkezi olduğunu  vurguladı.

 

    Dr  Cemal Mert aynı zamanda pediatristlerin sadece bebek doğduktan sonra değil anne karnındaki süreçte de önemli olduğunu dile getirdi.Doğacak çocuk içinde anne karnındayken  bazı hastalıkların tanısında bu kontrollerin önemini anlatan Mert ,kadın doğum uzmanının yanı sıra çocuk doktoruna da muayene olmanın fayda getireceğini belirtti.Hatta,, özellikle sezeryan doğumlarda pediatristlerin  doğum sırasında olması gerekliliğini savunurken bebek için herhangi bir sorunlu durumda   gerekli müdahalenin çabukluğu açısından önemini dile getirdi  Henüz böyle bir yasa olmadığını ama en kısa zamanda olması gerektiğini  de belirtti.

 

Dr Cemal Mert ayrıca  düzenlenen seminer ve sempozyumlardan da bahsetti.2006-2007 de 2 sempozyum düzenledik diyen Mert 2005 nisanda göreve geldiklerini ayrıca 2007 de ikinci kez göreve geldiklerini  ve bu süre zarfı içinde de 2006-2007 de 1. ve 2. Kıbrıs- Türkiye Pediatri Sempozyumunu organize ettiklerini anlattı.1.’nin Girne Acapulco otelde, Türkiye Milli Pediatri Dernegiyle 2.’nin Merit otelde, Türk Pedaiari Kurumuyla ortaklaşa gerçekleştiğini ve bu  sempozyumların son derece  faydalı olduğunu belirtti.Önümüzdeki haziran ayında da İstanbulda 3.Avrupa Pediatri Kongresine katılacaklarını söyledi.Bütün Avrupa Pediatri üyeleri’nin hazır bulunacağı organizyonu bu yıl Türkiye’nin düzenlediğini anlattı.Yapılan sempozyumlarla inanılmaz bir doyumluk sağladık diyen Mert ,öğrenilen bilimsel bilgilerin son derece yararlı olduğunu belirtti.Mert ayrıca, eskiden doktorlar arasında tanı ve tedavide kuşak değişiklikleri olduğunu ama yapılan bu bilimsel toplantılarla doktorlar arası bu farkın ortadan kalktığını ve doktorları birbirine yakınlaştırdığını vurguladı.Yapılan kongrelere devletinde büyük katkısı olduğunu anlatan Mert Atina’da ve Bakü’deki sempozyumlara Başbakanlığın  büyük desteği olduğunu  belirtti.

 

Dr Cemal Mert  son olarak ,tv. programlarında , köşe yazılarında fikirlerini halkla paylaşan meslektaşlarını desteklediğini ,imkanı bulunduğunda bunun kullanılmasının gerekliliğini belirtti. Son olarak gündeme çıkan ‘ calpol’ isimli, çocuklarda ateş düşürücü olarak  kullanılan ilacın haberiyle ilgili ;yasaklananın aslında ilacın kendisinin olmadığını,  reçeteye yazılmasının yasaklandığını, ayrıca bu ve benzeri gibi halkın panik olmasına sebep olabilecek haberlerin bir uzaman görüşü alınarak haber yapılmasını ve  bunda da medya kuruluşlarına büyük görev ve hassasiyet düştüğünü dile getirdi.(mağusa haber ajansı –ayşen yavaş)

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi