Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

DAÜ de Uluslarası Sualtı Sempozyumu

3.ULUSLARARASI SUALTI ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

 
Kategori  Kategori : Duyurular
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2913
Tarih  Tarih : 27 Şubat 2009 06:43

3.ULUSLARARASI SUALTI ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

BAŞLIYOR

 

KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Sualtı Araştırmaları Sempozyumu bu sene de çok sayıda akademisyen ve uzmanı Gazi Mağusa’da bir araya getirecek. Denizle ilgili her türlü bilimsel çalışmanın sunulduğu ve yayınlandığı bu bilimsel ortam bu güne kadar otuzdan fazla ülkeden yüzlerce bilim insanını bir araya getirdi. Doğu Akdeniz Üniversitesi sualtı arkeolojisi ve deniz biyolojisi alanlarında yaptığı bilimsel çalışmalarla tanınıyor. Düzenlenen deniz etkinliklerine gösterilen uluslararası ilgi, “Bilimsel sualtı” alanında DAÜ’nün dünyada belli bir yere oturduğunu gösteriyor. 19-21 Mart tarihleri arasında DAU salonlarında düzenlenecek olan sempozyuma yine dünyanın her tarafından önemli isimler katılarak çalışmalarını sunma ve tartışma olanağı bulacak.

 

DAÜ Rektörü Prof.Dr.Ufuk Taneri’nin de özel olarak desteklediği bu sempozyumlara bu güne kadar aralarında Kaptan Cousteau ekibi başkanı Bernard Delemotte, baş mühendisi Andre Laban ve sualtı dünyasının başka bir çok duayen ismi katıldı. Bu önemli isimler Doğu Akdeniz Üniversitesinin kültür elçileri olarak okulun adını ve başarılarını dünyaya anlatmaya devam ediyorlar. Etkinlik GAMA (Akdeniz Arkeolojisi Kurumları Birliği) ile DAN EUROPE (Divers Alert Network (Dalıcı İlkyardım ve İletisim Ağı – Avrupa) tarafından da destekleniyor. GAMA’nın uluslararası yönetim kurulu toplantısı ile halka açık DAN EUROPE seminerleri de bu kapsamda düzenleniyor.

 

Bu sene sempozyuma katılması kesinleşen isimlerin arasında National Geographic belgeselcileri ve dünyaca ünlü köpek balığı uzmanları Ralph Kiefner (Almanya) ve Andrea Ramalho (Brezilya), Hollanda merkezli SAVE SHARK Foundation (Köpekbalıklarını Koruma Vakfı), Hollanda Sualtı Festivali Başkanı Edward Snijders, PARIS SUD Universitesinden  Dr.Jean-Louis Danan, Yunanistanlı Sualtı Fotoğraf Sanatçısı Nicholas Samaras, CMAS (Dünya Sualtı Federasyonu) Bilim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Rus Bilimler Akademisi üyesi Dr.Sergei Fazlulin, Türk Sualtı Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Oğuz Aydemir, TUBİTAK’tan Dr.Bülent Gözcelioğlu, Selçuk Üniversitesi’nden Prof.Ahmet Tırpan gibi değerli isimlerin yer aldığı 100 kadar bilim adamı yer alıyor.   

 

Sempozyuma katılan bilim adamları daha çok deniz, göller veya nehirler yada bunlarla bağlantılı olmak üzere Sualtı arkeolojisi ve tarih, Biyoçeşitlilik, Ekoloji ve çevre, Mühendislik ve dalış teknolojisi, İletişim, Radyo-Televizyon-Film, Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Turizm, Kıyı yönetimi ve Mimarlık alanlarında faaliyet gösteriyor. Sempozyuma yollanan bildiriler Prof. Dr. Ibrahim Numan, Prof.Dr.Bayram Öztürk, Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Prof. Dr.Levent Zoroğlu, Prof. Dr.Ahmet Denker, Doç. Dr.Atilla Elci, Dr.Burak Ali Cicek, Dr.Sergei Fazlulin, Dr. Ali Fuat Canpolat, Hakan Oniz, Nevter Zafer ve Karl Heinz Wolf tarafından oluşturulan hakem komitesinde değerlendiriliyor. * Dr

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen sempozyum bildirileri 19 ve 20 mart tarihlerinde DAÜ İletişim Fakültesi Yeşil ve Pembe Salonlarda 09.30 -17.30 arasında halka ve öğrencilere açık bir şekilde sunulacak. Detaylı bilgiler www.emu.edu.tr/underwater adresinden veya 6302589, 6302109, 6301546 numaralı telefonlardan alınabilir. (mha

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Duyurular

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi