Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

Gazimağusa İkinci Kez Dünyanın Korunması Gereken 100 Yeri Arasında

Dünya üzerindeki farklı yerlerdeki kültürel mirasın korunması için uluslararası dikkati çekmeyi amaçlayan raporda Gazimağusa'nın da yer aldığı Dünya Anıtlar Fonu tarafından Gazimağusa Belediyesi'ne bildirildi. Rapor, Dünya Anıtlar Fonu'nun merkezinin bulunduğu New York'ta düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

 
Kategori  Kategori : Gazimağusa Belediyesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3658
Tarih  Tarih : 23 Şubat 2011 17:32

Gazimağusa ikinci kez dünyanın korunması gereken 100 yeri arasında

 

Dünyanın tarihi mirasıyla ilgili incelemede bulunan ve korunması için özel önem gösterilmesi gereken tarihi yerlerle ilgili yıllık rapor hazırlayan Dünya Anıtlar Fonu (World Monuments Fund-WMF)’nun açıkladığı 2010 yılı raporunda “dünyada en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilemeyen 100 tarihi yeri” arasında Gazimağusa’ya da yer verdi.

Dünya üzerindeki farklı yerlerdeki kültürel mirasın korunması için uluslararası dikkati çekmeyi amaçlayan raporda Gazimağusa’nın da yer aldığı Dünya Anıtlar Fonu tarafından Gazimağusa Belediyesi’ne bildirildi. Rapor, Dünya Anıtlar Fonu’nun merkezinin bulunduğu New York’ta düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Dünya insanlığı için tarihi mirasa sahip bir kent olarak değerlendirilen Gazimağusa, Dünya Anıtlar Fonu’nun raporuna ikinci kez girdi. Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyon ve ambargoların uluslararası uzmanlığa ve finansmana ulaşmada ciddi bir engel olduğu belirtilen raporda, bu özel durumdan dolayı Gazimağusa’nın tarihi mirasının korunması için daha fazla uluslararası ilginin gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

“Tarihi Mağusa kenti için önemli uluslararası saygınlık” başlığı altında belirtilen bölümde, zengin tarihi mirasa sahip kentin korunmasına ilişkin Gazimağusa Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projelerin takip edildiği ve bu projelere özel önem verildiği de belirtildi. İlk kez 2008 yılı raporunda dünyada tehlike altındaki yerlerden biri olarak listede yer verilen Gazimağusa’ya bu sayede uluslararası ilginin arttığı, farklı ülkelerden bilim adamlarının Gazimağusa Belediyesi ile temasa geçerek kültürel tarihin korunması konusunda ortak çalışma yapmayı önerdikleri bildirildi.

Dünya Anıtlar Fonu  listesinde yer alarak dünya kamuoyunun gündemine gelen tarihi özellikteki Gazimağusa şehri, bu dönemde Avrupa Konseyi’nin Europa Nostra isimli kuruluşunun ilgi alanına girmesiyle önemli bir gelişme kaydetti.

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dünya Anıtlar Fonu’nun  her yıl açıkladığı “dünyada en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilemeyen 100 tarihi yer arasında Gazimağusa’nın da yer almasının Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğünün, sadece Kıbrıs’taki Türk ve Rum Toplumları’nı değil, tüm dünyayı da olumsuz yönde etkilediği gerçeğinin bir kez daha vurgulaması açısından hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

''2010 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri Listesi''nde Gazimağusa’nın tarihsel zenginliği anlatılarak bu listede yer almasının  Ada'da süren siyasal durum ve Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyon ve ambargoların neden olduğunun belirtildiğini aktardı.

Kayalp, Kuzey Kıbrıs’ı etkileyen siyasi durumun, Gazimağusa'daki tarihsel yerlerin yeterince bakım görmesini  engellediği belirtilen raporda kentin ihmal edilen tarihsel zenginliklerinin 2007 yılında açıklanan ilk rapor sonrasında daha çok değer görmeye başladığını, özellikle Portekizli bilim adamlarının Gazimağusa’ya gelerek incelemelerde bulunduklarının belirtildiğini kaydetti.

“Gerek kendi kaynaklarımızla, gerekse devlet ve AB katkılarıyla, çok büyük çaplı restorasyon ve rekreasyon projelerini teker teker yaşama geçirdik.” diyen Kayalp, ilk raporda olduğu gibi ikinci raporun da avantajlarını iyi değerlendirip kentin tarihi mirasının korunup geliştirilmesi için uluslararası uzmanlarla daha fazla işbirliği kuracaklarını belirtti.

Kayalp, raporda belirtilen gerekçelerle Gazimağusa’nın bu listede yer alması, hem Kıbrıs Sorunu’na acil çözüm bulunmasının gerekliliğinin vurgulaması bakımından, hem de Gazimağusa’ya olan ilginin artmasını sağlayabilecek özel bir unsur olması bakımından son derece önemli olduğunu, raporlarda yer alan kentlerle ilgili daha sonra bu yerlerin bakımı için projelerin oluşturulmasına katkı sağlandığını ifade etti.

Kayalp, geçmiş yılların raporları ve sonuçları değerlendirildiğinde, açıklanan listelerdeki yerlerin yüzde 75'inin ''kurtarılmış durumda olduğu ve artık tehlike altında olmadıkları''nın belirtildiğini, Gazimağusa için yeni bir fırsat olarak değerlendirilmesi gereken bu durumun uluslararası alanda yeni girişimlerde bulunmaya kapı açtığını belirtti.

 

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin tarihi değerlerini koruyup geliştirmek ve tanıtmak amacıyla 1997 yılından beridir önemli ve büyük çaplı pek çok projeyi yaşama geçirdiğini, Gazimağusa’nın Dünya Anıtlar Fonu listesine ikinci kez dahil edilmesinin, Gazimağusa Belediyesi’nin girişimlerinin gerekli ve saygın olduğununu gösterdiğini söyledi.

 

Gazimağusa Belediyesi’nin Gazimağusa Suriçi’nde yeni projeler gerçekleştirmeye devam edeceğini, ülkemizin dünyada en çok bilinen kenti olan Gazimağusa’nın, dünya kültür mirasının en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilmesi için planlı ve programlı çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Gazimağusa Belediyesi

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi