Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

TARİHİ ESERLERE BAKIM ONARIM ÇALIŞMASI

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tarihi mirasın korunması ve geliştirilmesi için eski eserlerle ilgili görev üstlenmeye devam ediyor. Tarihi yerlere daha fazla ilgi gösterilmesi konusunda duyarlılık oluşturulması yaklaşımını sürdüren belediye, kentin bazı noktalarında Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile ortak çalışma yürütüyor.

 
Kategori  Kategori : Gazimağusa Belediyesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3231
Tarih  Tarih : 22 Şubat 2011 17:44

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’NDEN TARİHİ ESERLERE BAKIM ONARIM ÇALIŞMASI

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tarihi mirasın korunması ve geliştirilmesi için eski eserlerle ilgili görev üstlenmeye devam ediyor. Tarihi yerlere daha fazla ilgi gösterilmesi konusunda duyarlılık oluşturulması yaklaşımını sürdüren belediye, kentin bazı noktalarında Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile ortak çalışma yürütüyor. Gazimağusa  Belediyesi,  Temizlik Birimi ile rutin olarak temizlik çalışması yaptığı tarihi eserlerde  Bayındırlık Birimi ile de bakım onarım çalışmaları yapıyor.

 

Bundan bir süre önce Mağusa Suriçi’nde Çifte Mazgallar’daki tarihi yerlerin sonradan yapılan betonarme eklentilerini temizleyen ve bu noktadaki tarihi mirası özgün şekline kavuşturan belediye ekipleri, son olarak Canbulat Müzesi üzerindeki sur duvarlarının yıkılan bir noktasının tamirini yapıyor.

Canbulat Müzesi üzerindeki tarihi surların bir yerinde meydana gelen ciddi çöküntünün tamiri için araç-gereç, malzeme ve personel temin eden belediye, tarihi surların çöken duvarının yeniden örülmesi ve güçlendirilmesi için önemli bir katkı sağlıyor. Eski eserler görevlileriyle birlikte yürütülen çalışmalarda sur duvarı eski özgün haline getiriliyor

 

Kayalp: “Eski eserlerin korunması için görev üstlenmeye devam edeceğiz”

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, eski eserlerin belediyenin yetki alanı dışında kaldığı için yapabileceklerinin çok sınırlı olduğunu, buna rağmen sorumluluk bilinciyle hareket ederek tarihi eserlerin korunması için devletin yetkili mercileriyle işbirliği yaptıklarını söyledi.

Kayalp, tarihi değerlere sahip çıkılması için sürekli olarak hassasiyet yaratma çabasında olduklarını, belediyenin tarihi eserlere gerekli olan temizliği yapmaya devam ettiğini belirtti. Gazimağusa’nın rekabet üstü değeri olan tarihi yerlerin korunması ve geliştirilmesinin tarihi kent Mağusa’nın turizm potansiyelini artırdığını ifade eden Kayalp,  bu konuda görev üstlenmeye devam edeceklerini kaydetti.

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Gazimağusa Belediyesi

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi