Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

KAYALP:

Belediyelerin devletten aldıkları katkı oranlarının 2011 bütçesinde değiştirilme girişiminin üzerinden daha çok kısa bir süre geçmiş olmasına karşın, bu yönde yeni bir çalışmanın varlığı bilgimize gelmiş bulunmaktadır.

 
Kategori  Kategori : Gazimağusa Belediyesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5206
Tarih  Tarih : 24 Ocak 2011 14:50

KAYALP: “BELEDİYELERİN DEVLETTEN ALDIĞI KATKI KRİTERLERİYLE OYNAMAK HATADIR; KABUL EDİLEMEZ!”

 

Belediyelerin devletten aldıkları katkı oranlarının 2011 bütçesinde değiştirilme girişiminin üzerinden daha çok kısa bir süre geçmiş olmasına karşın, bu yönde yeni bir çalışmanın varlığı bilgimize gelmiş bulunmaktadır. İlgili bakanlığın bu çalışmayı sürdürürken belediyelerle istişareyi gerekli görmemesi ortada iyi niyetten uzak bir hesabın olduğunun en açık kanıtıdır.

 

Bilindiği üzere belediyeler devletin yerel gelirlerden elde ettiği toplam turarın %8,5’ini de facto nüfusları oranına göre devlet katkısı olarak almaktadırlar. Devlet katkısı kimi belediyenin toplam gelirinin %40’ı dolayına karşılık gelirken, bazı belediyelerde bu oran %70’leri aşabilmektedir. Belediyeler ileriye yönelik planlama yaparken devlet katkısında meydana gelebilecek değişimi hesaba katarak belli başlı projeksiyonlarla hareket ederler. Hükümetlerin devlet katkı oranlarını gelişi güzel değiştirmesi ya da bu yöndeki girişimleri belediyelerin iş yapamaz ve önünü göremez hale gelmesine yol açmaktadır.

 

2011 yılı bütçesi hazırlanırken hükümetin yine belediyelerle herhangi bir istişareyi gerekli görmeksizin, devlet katkısı oranını %8,5’ten %7,6’ya düşürme girişimi daha hafızalardaki tazeliğini korurken,  şimdi de yine belediyelerin devletten aldıkları katkının belli başlı kriterlere bağlı olarak saptanması yönünde bir hazırlık söz konusudur. Dolaylı olarak öğrenmek durumunda kaldığımız bu durum, belli başlı soruların sorulmasını zorunlu kılmaktadır:

<!--[if !supportLists]-->1-   <!--[endif]-->De facto nüfus üzerinden, yani somut  ve objektif bir kritere bağlı olarak belediyelere dağıtılan katkı paylarının daha başka kriterlere göre dağıtılmasının gerekçesi nedir?

<!--[if !supportLists]-->2-   <!--[endif]-->Bu metod değişikliğiyle hedeflenen nedir?

<!--[if !supportLists]-->3-   <!--[endif]-->Devlet yerel gelirlerin belediyeler ve yurttaşları arasında eşitlik esasına göre bölüşülmesinden rahatsız olduğu için mevcut dengeyi bozmaya mı karar verdi?

De facto nüfus esasına göre devlet katkı miktarlarının saptanmasında belediye sınırlarındaki herkes eşdeğerde kabul edilmektedir. Bu dengenin bozulduğu noktada bir yerleşim biriminde yaşayanların bireysel değeri, devlet katında bir diğer yerleşim birimindekilerden daha fazla veya az olabilmektedir. Bu durum vicdani değildir.

Ne amaçla böylesi bir girişimde bulunulduğu konusunda bilgi sahibi olmamakla birlikte, kuşkumuz hükümetin herhangi bir nedenle kendine yakın gördüğü belediyeler lehine ayrımcılık yapma niyeti  taşıdığı yönündedir. Bu hem adalet, hem de eşitlik kavramlarıyla bütünüyle çelişen bir durumdur.

 

Devlet belli başlı objektif gerekçelerle bazı belediyelere katkıda bulunmak isteyebilir. Adil, eşit ve demokratik olduğu sürece bu niyeti anlayışla karşılamak doğaldır. Devlet, kalkınma stratejisine uygun olarak, herhangi bir ekonomik sektörün desteklenmesi amacıyla, belli başlı beldelerimizin yerel standartlarını farklılaştırma veya geliştirme gereksinimi duyabilir. Bu normal ve anlaşılırdır. Normal olmayan, niyet bu olsa dahi, bunun finansmanını diğer belediyelerin haklarından keserek sağlamaktır. Devlet destekleyeceği bölgelere katkı yapmak için kaynak yaratmalı ve bu yolla destek olmalıdır. Pozitif ayırımcılık yapmak amacıyla yasanın değiştirilmesi ve belediyelerin sınırları dahilinde yaşayanların değerlerini farklılaştırma çabasının, art niyetten uzak bir izahının olamayacağı net biçimde anlaşılmalıdır.

 

Bu yeni durumdan haberdar olmayan pek çok belediye başkanı olduğu bir diğer garipliktir. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın hükümetin onayıyla yürürlüğe hazır hale getirdiği bu yeni uygulamanın tarafımızdan asla kabul edilmeyeceği net olarak bilinmelidir. Kendi lehine sonuçlar doğuracak olsa dahi, hiçbir belediye başkanının da bu girişime onay vermemesi ve demokrasinin beşiği sayılan yerel yönetimlerin anti-demokratik niyetlerin alkış tutucusu olmaması gerekmektedir. Böylesi girişimlere karşı geçmişte olduğu gibi, bundan böyle de demokratik biçimde karşı konulacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Oktay Kayalp

Belediye Başkanı

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Gazimağusa Belediyesi

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi