Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

Ülkenin ilk Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü DAÜ açtı

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hülya Harutoğlu ile Mağusa Haber Ajansı muhabiri Goncagül Eroğlu tarafından yapılan röportaj:

 
Kategori  Kategori : Doğu Akdeniz Üniversitesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5657
Tarih  Tarih : 21 Aralık 2010 11:24

 

“Ülkenin ilk Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü DAÜ  açtı”

 

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hülya Harutoğlu ile Mağusa Haber Ajansı muhabiri Goncagül Eroğlu tarafından yapılan röportaj:

 

Soru1-Sağlık bilimleri fakültesi niçin kuruldu?Amacı nedir?Kimlerin desteğiyle kuruldu?

 

Cevap-Dört yıllık ön çalışma yapıldı.Üç tane bölüm açıldı.Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetik, Hemşirelik.

İlk olarak Kuzey Kıbrıs’tan öğrenci alındı.DAÜ giriş sınavına katılım çok yüksek oldu(özellikle fizik tedaviye talep yoğundu). Amerika’da yapılan bir çalışmada Fizik tedavinin en çok tercih edilen ilk altı meslekte yer aldığı tespit edildi.

Ülkenin ilk Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü DAÜ  açtı.İş bulma konusunda bu bölüm mezunlarının sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum,ihtiyaç duyulan bir bölümdür.Diğer bir amacımız topluma sağlık hizmeti vermek;hem bu amaçla hem devlete katkı koymak  hem de öğrencilere laboratuar eğitimi vermek için Kuzey Kıbrıs’ta  ilk Protez-Ortez Biyomekanik Merkezi kuruldu.Bu fakültenin kuruluşunda DAÜ Yönetiminin ve TC Büyükelçiliği Yardım Heyeti’ nin ciddi desteği olmuştur. Çalışmalarımız ışığında Dokuz Eylül ,Gazi ,Marmara Üniversiteleri ile protokol imzalandı ve İstanbul Üniversitesi ile de işbirliği yapılıyor.

 

 

Soru2-Verdiğiniz hizmetler ,öğretim kadronuz ve altyapınız hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

 

Cevap-  Protez –Ortez Biyomekanik Merkezimizde KKTC’deki ilk protez bacak yapıldı ve hastamız gayet sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor.Merkezimizde öğleden sonraları halka hizmet veriliyor.

Fakültemizde 4 tanesi yarı zamanlı olmak üzere toplamda 12 öğretim görevlisi; Hemşirelikte 45 Beslenmede 60 ve Fizik Tedavide 110 öğrenci bulunmaktadır.

Laboratuarlarımız son teknolojiyi yansıtacak kadar moderndir.Öğrencilerimiz tek tek girip çalışabilirken aynı zamanda 50 öğrenciye de ders verilebilmektedir.Anatomi laboratuarımızda üç boyutlu görsel ve anatomi maketleriyle pratik uygulama yapılmaktadır.Beslenme laboratuarı 25 ünite olarak hazırlanmıştır.Hemşirelik temel beceri laboratuarımız da mevcuttur.

 

Soru3-Bize Plan ve Projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

 

Cevap-1-Sağlıklı Yaşam Merkezi kuracağız.Kilo sorunu olan insanlara,şeker –tansiyon-kolesterol vs. hastalarına bu merkezde hertürlü teknolojik imkanlarla hizmet verilecek.

2-Sağlıklı Yaşama Destek Projesi :insanların sağlıklı yaşam konusundaki farkındalığını eğitim-konferans-basın vs.aracılığıyla arttıracak aktiviteler yapılacaktır. Bu projede her 3 bölümümüzün öğrencilerinin aktif çalışımı sağlanacaktır.

 

3-KKTC’deki devlet hastaneleriyle imzalanan protokoller var,özel hastanelerle işbirliğimiz var .Öğrencilerimizin buralarda staj yapmalarına, deneyim kazanmalarına vs. imkan verebilmek için ortak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

4-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  alanında :

a- Elektroterapi

b- Musculoskelatel

c-Nöroloji

d-Kardiyopulmoner

 

üniteleri de ileride halka hizmet verecek birimlerimizden olacaktır.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Doğu Akdeniz Üniversitesi

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi